Навчались працівники «фронт»-офісів та відділів соціального захисту територіальних громад
Під час навчального вебінару професійні знання слухачам передали внутрішні тренери Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації: заступник директора Наталя Квят, головний спеціаліст відділу адресних допомог Інесса Михайлівська та тренер-практик і соціальний інспектор Управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації Василь Корчак.
Відпрацювали такі питання:
Хто така уповноважена особа на проведення обстеження матеріально-побутових умов сім’ї? Це посадова особа УСЗН, або уповноважена на проведення таких обстежень особа виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, територіальних громад.
Хто уповноважує особу на складання актів обстеження матеріально-побутових умов? Повноваження працівників визначаються посадовими інструкціями або іншими документами. Місцеве самоврядування в цьому питанні надзвичайно гнучке: все залежить від повноважень, які сільський, селищний, міський голова передав на здійснення іншим посадовим особам (наприклад, своїм заступникам, керівникам самостійних структурних підрозділів тощо). Особу на складання актів обстеження уповноважує сільський, селищний, міський голова або інша особа, визначена головою.
Чи потрібно вносити зміни до Положення про структурний підрозділ виконавчого органу для здійснення обстеження матеріально-побутових умов? Не завжди. Положення про виконавчий орган не дублює повністю повноваження, які передбачені посадовими інструкціями працівників. В Положенні містяться загальні норми. Тобто, якщо в Положенні передбачена норма, близька до «організація заходів з надання допомог, пільг, субсидій» тощо, то змін до положення вносити не потрібно.
Чи можна доручити складення актів обстеження матеріально-побутових умов працівнику комунального закладу? Ні. Відповідно до Положення акти обстеження складаються уповноваженими особами виконавчих органів сільських, селищних, міських рад ТГ. Оскільки працівники комунальних закладів не є працівниками виконавчих органів, вони не можуть складати акти обстеження.
Чи обов’язково акти обстеження матеріально-побутових умов повинна складати посадова особа місцевого самоврядування? Ні. Постановою передбачено лише те, що особа повинна бути працівником виконавчого органу. Тобто, це можуть бути і посадові особи, і службовці, і робітники, які працюють в органах місцевого самоврядування.
Чи може староста складати акти обстеження матеріально-побутових умов? Так. Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування. Відповідно до частини сьомої статті 14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою. Тобто рада повинна внести зміни до відповідного Положення про старосту та уповноважити його на складання актів обстеження.
Що з’ясовується під час обстеження? Акт обстеження фіксує встановлені факти або дії конкретних осіб і складається за загальноприйнятим правилом - у присутності свідків (сусідів), бажано, щоб їх було кілька. Акт обстеження складається безпосередньо за місцем встановлення зазначеного факту.
Під час обстеження з’ясовується характеристика житла, правові підстави проживання в ньому, наявність комунальних послуг; склад домогосподарства, соціальний статус осіб членів сім’ї; наявність транспортних засобів, земельної ділянки, паю; наявність доходів від ведення особистого селянського господарства, а також доходів, отриманих внаслідок сезонної зайнятості, індивідуальної трудової діяльності тощо; зайнятість без укладання трудової угоди членів сім’ї; здача у найм або оренду житлового приміщення, інші види додаткових джерел для існування; витрати, здійсненні протягом року перед зверненням за соціальною підтримкою (характеристика придбаних товарів та послуг).
Які вимоги до складання Акту? Акт має містити дату, час, місце складання та вважається прийнятим тільки з моменту підписання документа усіма особами, що перебувають в комісії та особою, відповідно до якої встановлюється той чи інший факт. Без свідків неможливо буде довести описані в акті події та факти. Відповідальність за викладені в акті факти несуть заявник та організація, яка складала цей акт.