Закон України «Про охорону дитинства» встановлює наступні пільги для багатодітних сімей:

 

  1. 50 відсотків знижки плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 квадратний метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метрів на сім'ю).
  2. 50 % знижки плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 квадратний метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метрів на сім’ю.
  3. 50 % знижки вартості палива, у тому числі рідкого, якщо відповідні будинки не мають центрального опалення.
  4. Позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 % від затверджених тарифів.

 

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

 

Цим же законом також передбачені наступні пільги дітям з багатодітних сімей:

  1. Безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів.
  2. Щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування.
  3. Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
  4. Безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.
  5. Безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» (за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб та інших джерел).
  6. Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше.

 

Крім цього, окремі види пільг багатодітним родинам передбачені іншими законами.

 

Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачено, що матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку (при цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку) мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі від 35 до 40 % прожиткового мінімуму. Це право настає у випадку виходу на пенсію за віком, за інвалідністю, по втраті годувальника та за вислугою років.

 

 Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки» встановлена щорічна додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів для наступних категорій:

жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або усиновлену дитину;

одинокій матері чи батьку, яка (який) виховує дитину без матері (батька), у тому числі й у разі тривалого перебування матері (батька) в лікувальному закладі;

особі, яка взяла дитину під опіку.

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Підкреслено (мабуть для роботодавців J), що ця відпустка надається понад щорічні відпустки і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному Кодексом законів про працю

 

Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачає, що платник податку, який має і виховує трьох або більше дітей, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 200 % від половини суми мінімальної заробітної плати у розрахунку на кожну таку дитину.

Наприклад, батько трьох дітей не платить ПДФО з суми зарплати, яка дорівнює трьом мінімальним.

 

Закон України «Про житловий фонд соціального призначення» встановлює право сімей, які мають п’ятьох і більше дітей, та жінок у разі народження одночасно трьох і більше дітей на позачергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до 46 статті Житлового кодексу України.

 

З 1 січня 2008 року жінкам, яким присвоєне звання України «Мати-героїня», виплачується одноразова грошова допомога в десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

 

Почесне звання України «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку. При цьому враховується вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Висунення кандидатур до присвоєння здійснюється за місцем роботи кандидатки, у трудових колективах установ, організацій, підприємств. Якщо жінка не працює, висунення кандидатури може проводити сільська (селищна), міська рада.

 Клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», що порушуються органами місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, розглядаються відповідними місцевими державними адміністраціями протягом  одного місяця з дати надходження такої заяви.

У нагородному листі для представлення до відзначення державною нагородою України, до якого додаються підтверджуючі документи, зазначаються такі дані:

- кількість дітей;

- дата народження дітей (повна);

- місце проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла;

- конкретні заслуги матері у вихованні дітей;

- у відповідних випадках - причини, обставини та дати смерті дітей.

Для розгляду питання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» необхідно подавати до обласної державної адміністрації наступні документи:

- подання, підписане головою райдержадміністрації або міським головою міста обласного значення;

- нагородний  лист;

- рішення міської/селищної/сільської ради про висунення кандидатури до нагородження;

- копія паспорта громадянина України, копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах;

- копії свідоцтв про народження дітей;

- копії документів про освіту дітей;

- характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює, щодо кожної дитини окремо;

- виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ;

- довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років;

- довідка про склад сім’ї  на особу, у якій повинні бути зазначенні  усі діти із посиланням на місце їх проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла;

- за наявності та за бажанням матері – копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей.

 

 

Остаточне рішення про присвоєння почесного звання приймається Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України.

Особі, удостоєній почесного звання, вручаються нагрудний знак та посвідчення до почесного звання встановленого зразка.

 

«Матерям-героиням» колишнього СРСР також необхідно зібрати повний пакет документів для того, щоб одержати почесне звання України «Мати-героїня». При цьому наявність звання СРСР дає переваги для присвоєння почесного звання України.

 

       

 

Що таке "Пакунок малюка", та хто має право його отримати?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року №512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» 1 вересня 2018 року українські сім'ї при народженні дитини отримують "пакунок малюка".

«Пакунок малюка» — це одноразова натуральна допомога у вигляді набору необхідних речей для новонародженої дитини. Загальна вартість набору становить не більш як 5 тис грн. Отримання цієї допомоги не тягне за собою зміни розміру допомоги при народженні.

Хто має право отримати таку допомогу? Отримати допомогу «пакунок малюка» мають право як громадяни України, так й іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живу дитину. Безпосередніми отримувачами допомоги є мати, батько, родичі або патронатний вихователь новонародженої дитини.

Патронатний вихователь отримує «пакунок малюка» у випадку, коли батьки чи родичі відмовились від новонародженої дитини в пологовому будинку або якщо у матері новонародженої дитини виникли ускладнення при пологах чи хвороба, що унеможливлює здійснення нею догляду за новонародженою дитиною .

Що входить до набору? До набору входить все, що необхідно для новонародженої дитини: підгузки, вологі серветки, пелюшки, бодіки, шапочки, штани-повзунки, чоловічки, шкарпетки, термометри для води та для тіла, ножиці, ковдра, підковдра, матрац, розвиваючі іграшки, рушник, мило-шампунь, крем і коробка-колиска.

Деталізований перелік та кількість дитячих товарів  визначено наказом Міністерства соціальної політики України від 03 липня 2019 року № 1035 «Про внесення змін до  Переліку дитячих товарів для комплектування одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини».

Коли надається допомога? Видача допомоги «пакунок малюка» здійснюється безпосередньо у пологовому будинку під час народження/виписки новонародженої дитини або за місцем проживання/перебування новонародженої дитини не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня її народження.

Патронатному вихователю може бути видано «пакунок малюка», якщо він забрав новонароджену дитину з пологового будинку протягом місяця з дня народження. 

Якщо на день виписки з пологового будинку «пакунок малюка» був  відсутнім, отримувачу необхідно подати заяву до місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про забезпечення такою допомогою.

 

Загальна кількість пакунків що надійшла до Вінницької області у 2019 році становить 9638 шт. - 62,8% від планової потреби на 2019 р.(15357 шт.) з них станом на 18.10.2019 року  кількість виданих пакунків малюка становить  8903 шт.

       

               30 січня 2019 року Кабінетом Міністрів України схвалено постанову №68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»

Прийнятим рішенням Уряду запроваджено додаткову грошову допомогу сім’ям з дітьми для оплати послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няняˮ .

Кому виплачується компенсація за послугу “муніципальна няня”

Право на відшкодування послуги “муніципальна няня” має мати (батько) або опікун дитини до трьох років, які уклали угоду (договір) з «муніципальною нянею» про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

При цьому компенсація не надається батькам, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

В якому розмірі виплачується компенсація послуги “муніципальна няня”

Компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, якій надається послуга з догляду муніципальною нянею (у 2019 році – 1626 грн.).

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років сума компенсації послуги “муніципальна няня” перераховується.

Хто може надавати послугу “муніципальна няня”?

Послугу “муніципальна няняˮ може надавати будь-яка фізична особа – підприємець, яка має право на здійснення відповідних видів економічної діяльності (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) або юридична особа, що надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), за винятком державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено угоду/договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Договір/угода про здійснення догляду за дитиною до трьох років укладається у письмовій формі між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею.

Істотними умовами договору/угоди про здійснення догляду за дитиною до трьох років є: назва послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін та інші умови, які сторони визнають істотними.

Як оформити компенсацію та які документи потрібні?

Для отримання компенсації послуги “муніципальна няняˮ отримувач послуги протягом місяця після укладення угоди/договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років подає управлінню соціального захисту населення за місцем проживання наступні документи:

– заяву про надання компенсації послуги “муніципальна няняˮ;

– заяву про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;

– копію угоди/договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років між отримувачем послуги “муніципальна няняˮ та муніципальною нянею;

– підтверджуючі документи щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка). До заяви додаються копії:

   – свідоцтва про народження дитини;

   – сторінок паспорта отримувача компенсації з даними про прізвище, ім’я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації;  

 – документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків отримувача компенсації послуги “муніципальна няняˮ.

Опікун додатково надає рішення про встановлення опіки.

 

Термін, на який призначається компенсація.

Компенсація призначається на термін здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі/угоді щодо здійснення догляду за дитиною до трьох років, укладеній між отримувачем послуги “муніципальна няняˮ та муніципальною нянею, але не довше ніж до досягнення дитиною 3-х років.
Виплата проводиться щомісяця на підставі поданих до 5 числа місяця отримувачем послуги «муніципальна няня» підтверджувальних документів щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років.

Обов’язок отримувача компенсації послуги “муніципальна няня”:

   – подавати щомісяця до 5 числа територіальному управлінню соціального захисту населення підтверджувальні документи щодо оплати муніципальній няні за послугу догляду за дитиною до трьох років.

У разі неподання в установлений термін підтверджувальних документів щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років виплата компенсації послуги “муніципальна няняˮ припиняється.

Після подання підтверджувальних документів щодо оплати послуги виплата компенсації поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги;
   – протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору/угоди щодо здійснення догляду за дитиною до трьох років або про інші обставини, що можуть вплинути на надання послуги догляду муніципальною нянею.

Виплата раніше призначеної компенсації припиняється, якщо отримувачем послуги “муніципальна няняˮ приховано або навмисно подано недостовірні дані про здійснення догляду за дитиною до трьох років, що вплинули на встановлення права на компенсацію.

Надміру перераховані суми компенсації послуги “муніципальна няняˮ повертаються отримувачем послуги “муніципальна няняˮ управлінню соціального захисту населення за весь період, коли він не мав права на її одержання.

 

Оздоровлення та відпочинок дітей здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», наказу Мінсоцполітики від 27 червня 2018 року № 938 «Про затвердження Положення про порядок направлення дітей на оздоровлення та відпочинок до державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" і державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" за рахунок бюджетних коштів», рішення 36 сесії обласної Ради 7 скликання від 4 грудня 2018 року № 719 «Про внесення змін до рішення 24 сесії обласної Ради 6 скликання від 17 квітня 2014 року №689 «Про обласну цільову соціальну програму оздоровлення та відпочинку дітей і молоді, розвитку мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку до 2019 року» (із змінами).

 

Структурні підрозділи райдержадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, до компетенції яких відносяться питання організації оздоровлення та відпочинку дітей, забезпечують оздоровчими та відпочинковими послугами  дітей шкільного віку, які потребують особливої уваги та підтримки.

До категорії дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки відносять:

- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;

- діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного у період участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

- діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту;

- діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;

- діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення;

- рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї;

- діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах;

- діти з інвалідністю;

- діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф;

- діти з багатодітних сімей;

- діти з малозабезпечених сімей;

- діти, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків, у тому числі діти журналістів, які загинули під час виконання службових обов’язків;

- діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи;

- діти, які перебувають на диспансерному обліку;

- талановиті та обдаровані діти - переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінники навчання, лідери дитячих громадських організацій;

- діти - учасники дитячих творчих колективів та спортивних команд;

- діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села.

 

Згідно з статтею 24 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» оздоровлення та відпочинок дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, професійних спілок і фондів, добровільних внесків юридичних та фізичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.

 

Батьки або особи, що їх замінюють, для оздоровлення дітей за кошти міського, обласного та державного бюджетів подають до структурних підрозділів райдержадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, до компетенції яких відносяться питання організації оздоровлення та відпочинку дітей, заяву та документи, які підтверджують пільговий статус дитини. Перед відправленням до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку діти повинні пройти медичний огляд.

           

Звертаємо увагу, що оздоровлення дітей, які потребують особливої уваги та підтримки, відбувається не лише влітку в закладах оздоровлення та відпочину, але й з лютого протягом року діти пільгових категорій мають можливість відпочити у ДПУ «Міжнародний дитячий центр «Артек» (м. Київ) та ДП «Український дитячий центр «Молода гвардія» (м. Одеса). Путівки надаються безоплатно або із частковою оплатою в розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, яку вносять батьки відповідно до пільгової категорії дитини.

 

Відповідно до Положення про порядок направлення дітей на оздоровлення та відпочинок до державного підприємства України «Міжнародний дитячий центр «Артек» і державного підприємства «Український дитячий центр «Молода гвардія» за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 27 червня 2018 року №938,  путівки надаються:

 

  • Безоплатні: дітям-сиротам; дітям, позбавленим батьківського піклування; дітям з інвалідністю, здатним до самообслуговування (за відсутності медичних протипоказань); дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції; дітям, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту; дітям, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення; рідним дітям батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї; дітям, взятим на облік службами у справах дітей як таким, що перебувають у складних життєвих обставинах; дітям, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; дітям, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків; дітям із малозабезпечених сімей, які відповідно до законодавства одержують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям; дітям із багатодітних сімей;

 

  • із частковою оплатою в розмірі 20 відсотків вартості (сплачується за рахунок батьків, осіб, які їх замінюють, або з інших джерел, не заборонених законодавством): дітям осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; дітям, які перебувають на диспансерному обліку; членам дитячих творчих колективів і спортивних команд – переможцям міжнародних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад; талановитим та обдарованим дітям – переможцям міжнародних, всеукраїнських олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад;

 

  • із частковою оплатою в розмірі 30 відсотків вартості (сплачується за рахунок батьків, осіб, які їх замінюють, або з інших джерел, не заборонених законодавством): дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи; членам дитячих творчих колективів і спортивних команд – переможцям всеукраїнських олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад; талановитим та обдарованим дітям – переможцям обласних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад;

 

  • із частковою оплатою в розмірі 50 відсотків вартості (сплачується за рахунок батьків, осіб, які їх замінюють, або з інших джерел, не заборонених законодавством): відмінникам навчання; лідерам дитячих громадських організацій; членам дитячих творчих колективів і спортивних команд – переможцям обласних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад; талановитим та обдарованим дітям – переможцям міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад.