Реалізацію проєкту Барнахус в умовах діючих норм Кримінально процесуального законодавства обговорювали під час засідання міжвідомчої робочої групи щодо впровадження цієї моделі в області.
Перший в Україні центр для дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками (модель Барнахус) у червні цього року відкрито на Вінниччині.
Про засідання міжвідомчої робочої групи повідомили у Департаменті соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА.
Модель Барнахус – це міждисциплінарний спеціалізований заклад, що створюється для проведення процесуальних дій з урахуванням відповідних положень КПК в середовищі дружньому для дитини та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації, а також надання комплексної соціальної, психологічної, правової, медичної інших видів допомоги дітям – потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством.
Мета проєкту та основні функції ювенальної превенції поліції – це захист прав дітей, які є потерпілими чи свідками в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством, і передбачає скоординовану взаємодію членів міждисциплінарної команди з метою проведення процесуальних дій відповідно до положень КПК в середовищі дружньому до дитини та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації та надання таким дітям комплексної соціальної, психологічної, правової, медичної інших видів допомоги.
Принципи діяльності Центру охоплюють всі ті напрямки, які необхідні для забезпечення безпечного середовища для дітей, таких як: захист особистого життя дитини; повага до честі, гідності дитини та неупереджене ставлення до неї; недопущення дискримінації дитини; індивідуалізація підходів до дитини, у тому числі з урахуванням вікових особливостей; комплексність реагування на потреби дитини; багатопрофільний підхід; проведення процедур у найкоротший строк. забезпечення прав дитини у кримінальному провадженні; конфіденційність.
Фахівцями Центру проводиться зустріч дитини, дитині або її законному представнику надається інформація про її права та можливості їх реалізації (зокрема, про право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги), а також про основний зміст процесуальних дій, які планується провести за участю дитини.
Психолог Центру проводить первинну співбесіду з дитиною для визначення її психологічного стану та складає звіт щодо можливості проведення з дитиною процесуальних дій та встановлення спеціальних вимог до адаптації допиту до дитини, зокрема її віку, спеціальних потреб, наявності інвалідності чи особливостей мови. Директор Центру/керівник (завідувач) структурного підрозділу повідомляє про результати співбесіди співкоординатора міждисциплінарної команди, встановлені спеціальні вимоги до допиту передаються психологу - інтерв’юєру, який в подальшому прийматиме участь в процесуальних діях.
Допит під час досудового розслідування в судовому засіданні дитини – потерпілої або дитини свідка у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством, із залученням психолога-інтерв’юєра в якості посередника, проводиться за ухвалою слідчого судді у спеціально обладнаному приміщенні Центру Барнахус. Процес допиту проходить у режимі відеоконференції та фіксується за допомогою технічних засобів відеозапису.
Дитина може знаходитися в Центрі до закінчення допиту.
Створення міжсекторального центру захисту дітей-постраждалих від насильства у Вінницькій області (модель Барнахус) є надзвичайно важливим, адже проблема насильства над дітьми, нажаль, залишається актуальною.