Жмеринський обласний соціальний гуртожиток для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування віком від 15 до 23 років розрахований на 20 осіб (9 хлопців та 11 дівчат). Зараз там проживають лише шестеро молодих людей.

Про те, як ефективніше використовувати кошти платників податків і допомогти більшій кількості нужденних, з керівником Гуртожитку Русланом Петрашеком радилися директор департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації Наталя Заболотна та Народний депутат України Ірина Борзова.

Наприклад, Ірина Борзова була відверто вражена, що Гуртожиток заповнений менш ніж на третину, коли досить велика кількість вінничан не має притулку. Зокрема нардеп пропонує підняти вікову планку перебування в Гуртожитку до 35 років.

Руслан Петрашек пояснив, що його заклад спеціалізований, і не може порушувати установчі документи. Хоча ідею розширення кількості категорій своїх клієнтів керівник вважає слушною. А те, що зараз в Гуртожитку досить мало мешканців, безумовно, є позитивом – спрацювала державна стратегія на забезпечення сиріт сімейними формами виховання. Адже основними «постачальниками» мешканців для Гуртожитку є інтернати, в яких самих останніми роками стрімко зменшується кількість вихованців.

В свою чергу Наталя Заболотна поділилася планами по створенню на базі Гуртожитку багатопрофільного соціального готелю. За помірну пільгову платню (орієнтовно 300 – 400 гривень в місяць) тут зможуть жити представники й інших соціально вразливих верств населення; наприклад, жертви сімейного насильства. Одначе для більш предметних розмов про реорганізацію спочатку необхідно забезпечити житлом шестеро теперішніх мешканців Гуртожитку.

У зв’язку з чим Наталя Заболотна покладає великі надії на урядові дотації на житло сиротам. Вінниччині на це в державному бюджеті цього року передбачено 28 мільйонів гривень, 11 з них вже надійшли на рахунки області. За 6 мільйонів з них збудовано новий дитячий будинок сімейного типу в Студенянській ОТГ. За решту коштів буде закуповуватися житло сиротам. Але наразі важко напевне сказати, чи придбають його саме мешканцям Гуртожитку, адже безхатченків багато. Хоча всі мешканці Гуртожитку обліковані в пільгових житлових чергах при місцевих радах, які й закуповуватимуть житло сиротам.

Руслан Петрашек провів гостям екскурсію по Гуртожитку: просторі кімнати з меблями, окремі чоловічі та жіночі санвузли та душові, створено умови для самостійного приготування їжі та прання.

Володимир Данильчук