Шостий обласний молодіжний форум «Вінниччина молодіжна – ініціюй та дій» став гарним приводом поговорити і про молодіжну державну політику, і про реальні молодіжні проблеми з заступником (фактичним керівником) Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації:

- Олександре Васильовичу, ви вже вибачте, але я більше пам’ятаю вас керівником громадської організації «Молодіжний центр «Форум». Ви навіть є лауреатом державної премії за розбудову молодіжної політики…

- Нічого дивного – я приділив Молодіжному центру «Форуму» десять років свого життя. І принаймні, на мою думку, цей час було витрачено недаремно. Як з точки зору особистого становлення та отриманого досвіду. Так і з огляду на те, які справи нам вдалося зробити…

- Але зараз про інший форум - «Вінниччина молодіжна – ініціюй та дій», який нещодавно пройшов під Вінницею у комплексі «Гостевія». Якщо відкинути свято молодості і елементи шоу, яка його практична мета? Стисло, якщо можна.

- Розробка пропозицій учасників форуму до обласної програми підтримки молоді на 2021-25 роки.

- І ви справді вірите, що депутати обласної ради зважатимуть на ці пропозиції, які ми щойно почули? Наприклад, про право вето студентського парламенту Вінниччини на рішення обласної ради…

- А чому б і ні, треба спробувати… Адже більшість пропозицій, які торкаються працевлаштування, економіки, екології, волонтерства, молодіжного самоврядування, сексуальної просвіти достатньо глибокі і слушні. І Департамент робитиме все від нас залежне, щоб вони потрапили в обласну програму. Але я казав учасникам форуму – дуже багато залежить від їх наполегливості. Ці ідеї потрібно плекати, розвивати і вперто втілювати. Потрібно лобіювати їх реалізацію в стінах обласної ради. Якщо раптом автори ідей не зацікавлені, то за них цього ніхто не зробить. Тому ще раз кажу молоді: ходіть до нас, стукайте, не з першого, то  з третього разу ми вас почуємо.

Окремо хочу відмітити, що учасники форуму навчилися гарно складати не лише проекти, а й їх кошториси. Суми хороші, реальні. Ситуацією на ринку оплати праці і послуг вони володіють. Також, погодьтеся, вся озвучена молодими людьми проблематика конкретизована дуже чітко.

- Так. Але очевидно, що на форум зібралися далеко не середні представники молоді Вінниччини. Фактично це еліта, чиї інтелектуальні та соціальні здібності відчутно вищі за широкий загал.

- А так і має бути. Після того, як ми оголосили план форуму, до нас надійшли більше півтори сотні заявок. Тобто це вже було сито – випадковим людям це не потрібно. З технічних причин ми мусили відібрати 70 тих, хто має більший досвід в основних напрямках роботи форуму: працевлаштування та молодіжне підприємництво, екологічна свідомість, студентське самоврядування і молодіжні ради в ОТГ, сексуальне здоров’я молоді та розвиток волонтерства. Мало того, самі ці теми також обрали молоді люди під час он-лайн голосувань в інтернеті.

Разом з тим очевидно, що персональні проблеми чи завдання будь-якої молодої людини в усі часи та скрізь однакові: професійна та сімейна самореалізація, освіта, робота.

- З останнім на Вінниччині серйозні проблеми. Ринок просто не потребує такої великої кількості економістів, юристів, лікарів, вчителів, бухгалтерів, інженерів, програмістів та інших фахівців, які випускають наші вузи. А на заробітках в ЄС нашим людям вища освіта не потрібна…

- Так. А з іншої сторони наші роботодавці не можуть знайти професіоналів, навіть пропонуючи їм гідну зарплатню. До доцільності такої освіти виникають великі питання. А ще хочу повторити раніше мною сказане – знову ж таки, все в руках самої молоді, треба бути реалістами і розраховувати, в першу чергу, на самого себе. Але звісно, є речі, на які ми не можемо вплинути. Тому треба займатися тими, які нам по силі.

- Правда, що Вінниччина – регіон пенсіонерів, що в нас майже немає молоді?

- Неправда. Принаймні не зовсім. У Вінницькій області 28% населення - це молодь 14-35 років, їх 420 тисяч. А ще ж є діти. Інша річ, де працюють ці молоді люди… Цілком можливо, тут нам зарадить та сама обласна програма підтримки молоді на 2021-25 роки.

- А як фінансується поки що чинна програма підтримки молоді?

- Її повна назва - обласна цільова соціальна програма «Молодь Вінниччини» на 2016 – 2020 роки. реалізацію заходів програми виділено   у 2020-му – 1 мільйон 665 тисяч гривень. За ці роки програма безпосередньо охопила майже 55 тисяч молодих людей.

- І в скільки коштів платникам податків обійшлося проведення форуму?

- Загальний кошторис всіх заходів з проживанням 350 тисяч. Але ефект і користь в перспективі набагато більші.

Отже, зібравши ідеї, напрацьовані юними вінничанами на Форумі,  Департамент під керівництвом Олександра Мельника приступив до розробки обласної програми Молодь Вінниччини 2021-2025

  

Одним з активних учасників Шостого обласного молодіжного форуму «Вінниччина молодіжна – ініціюй та дій» став 25-річний волонтер Олександр Радзімовський з Вінниці, який представляв громадську організацію «Гармонія». Мене особисто дуже цікавило, як візочник, людина з інвалідністю може бути успішним волонтером:

- Я займаюся збором коштів, грантовими заявками. Майже все роблю через знайомих і організації «Гармонія», «Паросток» тощо. У Вінниці я досить активний, можу робити все, буваю скрізь. Наприклад, відвідую кафе, ресторани. Вінниця – відносно доступне місто для візочників. Звичайно, ще є над чим працювати. Але місто весь час змінюється на краще.

- А чим ти займався на форумі?

- Я учасник групи волонтерство. Будемо домагатися включення наших проектів в обласну програму і фінансування їх. Зокрема створення у Вінниці Штабу волонтера, а також соціальних грантів для волонтерських організацій.

- Як тобі жилося в «Гостевії»?

- Всі 5 днів я жив тут, ночував теж. В мене був окремий інклюзивний номер, спеціальний під’їзд, ширші двері, облаштована ванна, душ тощо.