Вінницька область приєдналась до пілотного проекту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя» у червні 2019 року, завдяки ініціативі облдержадміністрації, Вінницької регіональної платформи Всеукраїнського форуму «Батьки за Раннє втручання в Україні» та адвокаційної кампанії громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця», не маючи ні попереднього досвіду надання послуги, ні підготовленої команди фахівців раннього втручання.

 Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 18 червня 2019 року №453 «Про реалізацію у Вінницькій області в 2019-2021 роках пілотного проекту «Створення системи надання послуг раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя»:

 утворено регіональну консультативну раду з реалізації у Вінницькій області в 2019-2021 роках пілотного проекту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров’я та життя».

Голова консультативної ради -  перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Заболотна Наталя Михайлівна.

 Затверджено План заходів з реалізації у Вінницькій області в 2019-2021 роках пілотного проекту.

Хто надає послугу?

 У Вінницькому обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій» (м. Вінниця, директор Світлана Демко, на фото нижче) сформовано команду фахівців раннього втручання. Це – міждисциплінарна команда, до її складу входять: лікар, фізичний реабілітолог, психолог, спеціаліст з комунікації (логопед), соціальний педагог, координатор. Окрім професійних знань вузької спеціальності,  кожен спеціаліст володіє міждисциплінарними знаннями суміжних спеціальностей,  які допомагають у роботі з сім’єю.

  

Що таке раннє втручання, і хто може на нього розраховувати

 Раннє втручання - система комплексної міждисциплінарної сімейно-центрованої допомоги дітям від народження до 4 років з порушеннями здоров'я і розвитку, спрямована на розвиток дитини, нормалізацію життя сім'ї, профілактику інвалідизації і попередження інституалізації дітей.

 Програми раннього втручання (early intervention programs) були вперше розроблені у 60-х роках минулого століття в США і країнах Західної Європи для дітей перших трьох років життя. Їх мета – якомога раніше виявити проблем, або порушення в розвитку дитини і надати відповідну допомогу дитині і її родині. Система раннього втручання розрахована на всіх дітей, що мають ризик відставання або порушення в розвитку, та їх сім’ям.

Бувають випадки, коли діти з’являються на світ без будь-яких проблем, але їх розвиток може відбуватися повільніше, ніж у інших дітей, або відрізнятися від типового розвитку. Іноді діти народжуються недоношеними, з малою масою тіла, і після того, як дитина була виписана додому з пологового будинку, батьки можуть потребувати консультації фахівців з раннього втручання, як розвивати дитину. В іншому випадку, вже від народження дитини є очевидним те, що дитина і сім’я потрібуватиме супроводу спеціалістів раннього втручання.

Чим же відрізняється послуга раннього втручання від інших заходів, які проводяться з дітьми раннього віку ?

Основні принципи РВ:

-    сімейно-центрованість - послуга ґрунтується на цінностях та можливостях родини;

- функціональний підхід – формування навичок, які необхідні дитині  в повсякденному житті, опираючись на індивідуальність малюка;

- міждисциплінарність - послуга надаються командою фахівців, яка узгоджує з батьками результати обстежень, цілі втручання, розробку та реалізацію програми;

- командність та партнерство батьків і фахівців - батьки є партнерами, членами команди та активними учасниками в реалізації послуги;

- послуга в рутинах (повсякденних справах) – послуга надається як в спеціально організованих центрах раннього втручання, так і вдома; а також в інших місцях в яких сім'я може стикатися з проблемами та перепонами (дитячі майданчики, магазини, садочок та ін.). Головна мета - це підвищення можливостей дитини в її природньому середовищі;

- нормалізація життя родини – важливо, щоб життя сім’ї було максимально наближене до життя інших сімей, які виховують дітей такого ж віку. Це передбачає можливість жити у нормальному темпі життя (будні/вихідні/свята), розвивати можливості та навички дитини у звичному середовищі, навчати та виховувати свою дитину разом з іншими дітьми.

 

Раннє втручання спрямовано на розвиток всіх базових навичок, а також будь-яких навичок, які дитина засвоює протягом перших трьох років життя. А саме:

  • Рухові навички (дотягуватися і брати іграшки, повертатися, повзати, ходити та ін.).
  • Когнітивні навички (думати, пам’ятати, вирішувати проблемі та поставлені завдання та ін.).
  • Комунікативні навички (слухати звернену до неї мову, розуміти, розмовляти та спілкуватися).
  • Соціально-емоційні навички (грати, взаємодіяти з іншими людьми, виявляти почуття та ін.).
  • Навички самообслуговування (їсти, одягатися, митися та ін.).

 

Раннє втручання забезпечує:

– найбільш раннє виявлення відставання і порушень в розвитку дитини;

– інформаційну та емоційну підтримку та допомогу сім’ям;

– систематичну оцінку рівня розвитку дитини;

– розробку та реалізацію спільно з сім’єю індивідуальної програми допомоги розвитку дитини;

– розвиток у батьків компетентності в питаннях забезпечення догляду за дитиною для її оптимального розвитку;

– координацію та взаємодію з іншими службами, що забезпечують послуги для дитини і сім’ї;

– організацію груп підтримки для сімей.

 

Хто може звертатися для отримання послуги РВ?

Клієнтом послуги РВ може бути сім’я,  яка виховує дитину від народження  до 4 років, якщо у малюка:

  • визначене захворювання (незалежно від ступеня тяжкості), встановлений діагноз чи інвалідність;
  • виявлено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному, комунікативному розвитку;
  • біологічний ризик (передчасно народжений малюк, або народжений в умовах тяжких пологів);
  • соціальний ризик (всиновленні діти, діти, які виховуються в неналежних умовах та ін.).

 

Контактна інформація команди раннього втручання центру «Обрій»

 

Адреса: вулиця Владислава Городецького, 10, місто Вінниця;

Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Телефон відділення раннього втручання: 067 545 7720.

Сторінка у фейсбуці: «Раннє втручання, Центр «Обрій» м. Вінниця»

Знайти необхідну інформацію можна на сайті: http://rvua.com.ua/

 

Перевірити розвиток дитини від 3-х місяців до 4-х років батьки можуть з допомогою «Червоних прапорців», або он лайн скринінгу за посиланням: http://bit.ly/eci_xx_screening