У режимі онлайн відбулось засідання обласної міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.
Предмет обговорення – стан справ із реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству в регіоні.
Перший заступник голови облдержадміністрації, голова ради Наталя Заболотна зазначила, що основним завданням в умовах децентралізації є створення мережі спеціалізованих служб на місцевих рівнях та посилення міжвідомчої взаємодії між усіма органами влади різного рівня, починаючи від базового – громад, далі – райдержадміністрацій, і, безумовно, обласного рівня, для забезпечення належної якості послуг, що надаються особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі.
«Це необхідно для того, аби ті заходи, які ми маємо спільно здійснювати на попередження такого ганебного явища були узгоджені і працювали на результат», – підкреслила Наталя Заболотна.
Вона акцентувала увагу на тому, що в області створені всі передумови для запобігання домашньому насильству: налагоджена міжвідомча взаємодія суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та функціонує мережа спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб.
«Нашим завданням в умовах децентралізації є створення мережі спеціалізованих служб на місцевих рівнях та посилення міжвідомчої взаємодії. Хочу наголосити, що серед повноважень територіальних громад є визначення потреби у створенні спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, забезпечення їх створення, функціонування та забезпечення координації діяльності суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, їх взаємодії на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, – зауважила перший заступник голови ОДА. – Наголошую також на тому, що для ефективного реагування на випадки домашнього насильства та надання допомоги постраждалим особам необхідно неухильно дотримуватися норм чинного законодавства».
Щодо стану інституційного забезпечення на місцевому рівні, посадовиця повідомила, що координаторів з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі визначено в усіх районних державних адміністраціях та територіальних громадах, окрім Вапнярської та Станіславчицької територіальних громад.
Наталя Заболотна звернула увагу учасників наради на те, що відповідно до законодавства, координатором є заступник голови територіальної громади, в повноваженнях якого це обов’язково має бути прописано. Вона також повідомила, що відповідальних осіб, які проводять роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства визначено у 57 територіальних громадах. Не визначено у шести, а саме: Агрономічній, Вапнярській, Райгородській, Северинівській, Станіславчицькій та Тиврівській. Фахівців, які реалізують програми для кривдників не визначено у 26 територіальних громадах. Міжвідомчі ради не утворені в більшості територіальних громад.
«Прошу невідкладно активізувати роботу у цьому напрямку. Хочу наголосити, що координатор, староста/сільський/селищний голова несе персональну відповідальність за забезпечення своєчасного та ефективного вжиття заходів у сфері запобігання домашньому насильству і насильству за ознакою статі, – наголосила Наталя Заболоина. – Наступним нашим завданням є розширення мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб».
Наталя Заболотна повідомила, що цьогоріч вперше для цих потреб у державному бюджеті передбачено 274,2 млн гривень. За рахунок субвенції можуть бути створені такі види спеціалізованих служб підтримки постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, як притулки, денні центри з кризовими кімнатами для цілодобового перебування або без кризових кімнат, а також консультативні служби. Окрім того, передбачено придбання автомобілів для мобільних бригад, які створені при притулках.
Перший заступник голови ОДА наголосила, що документи приймаються до розгляду протягом 30 робочих днів, тобто до 11 червня цього року.
Наталя Заболотна зауважила: зараз вкрай важливо, аби кожна громада оцінила потребу мешканців у таких службах, а також власні можливості їх створення та забезпечення подальшої роботи.
За її словами, розширення мережі спеціалізованих служб дасть можливість охопити якісними, доступними та своєчасними соціальними послугами людей, які постраждали від домашнього насильства: забезпечити безпечне тимчасове цілодобове перебування постраждалих, надання психологічних, соціально-побутових, медичних, інформаційних, юридичних та інших послуг на основі оцінки їх потреб та індивідуального підходу до кожного.
За результатами наради перший заступник голови ОДА дала доручення на рівні укрупнених районів невідкладно провести відповідні наради та розглянути питання створення притулків та мобільних бригад при них або денних центрів із кризовими кімнатами на території кожного району. Відтак, визначити на території якої територіальної громади розміщуватиметься притулок або денний центр. Окрім того, доручила розглянути питання створення консультативних служб на території кожної територіальної громади із забезпеченням їх подальшого функціонування.
Наталя Заболотна повідомила, що область має значні напрацювання в цьому напрямі, водночас зазначивши, що всі перераховані послуги – це базові послуги, які мають забезпечуватися на рівні громади, наближені до кожного мешканця.
«Ми зобов’язані сьогодні скористатися можливістю, яку сьогодні дає уряд – кошти із державного бюджету на розбудову спеціалізованих служб запобігання та протидії домашньому насильству», – резюмувала Наталя Заболотна.