Починаючи з 31 березня поточного року станом на 24 травня вінничани подали 21 заявку на 17,1 мільйона гривень; з них оформлено десять іпотечних договорів загальною вартістю на 7,3 мільйони.

Більші показники у Києва, Київської, Харківської, Львівської,  Рівненської та Волинської областей. Всього в Україні подано 623 заявки на 550,8 мільйонів гривень; фактично підписано 305 іпотек на 254 мільйони гривень. Зрозуміло, що після 24 травня ці показники щодня зростають, а рейтинг регіонів може змінюватися.

Державна програма «Доступна іпотека 7%» полягає в тому, що громадяни мають сплачувати по іпотечним кредитам 7% річних, решту компенсуватиме держава (Фонд розвитку підприємництва України). До відома, на початку 2021-го середньозважена ефективна відсоткова ставка за новими іпотечними кредитами на вторинному ринку житла становила 13,8%, а на первинному – 15,9%.

Як відомо, найбільше потребує власного житла молодь. Однак з 2014 року фінансування програми пільгового кредитування молодих сімей з Державного бюджету повністю призупинено.

З метою підтримки молодих сімей у вересні 2017 року було прийнято місцеву Комплексну регіональну програму пільгового довготермінового кредитування громадян, які потребують поліпшення житлових умов у Вінницькій області. Однак, на сьогоднішній день існує її значне недофінансування. Так, починаючи з 2018 року по 2021 рік вона недофінансована більш ніж на 22 мільйони гривень з обласного бюджету, а фінансування з інших місцевих бюджетів не було взагалі. В результаті за весь період дії програми (з 2018 року) надано лише 13 кредитів на загальну суму 4,6 мільйонів.

Тому наразі Державна програма «Доступна іпотека 7%» для більшості вінничан є найбільш доступною можливістю придбати власне житло. 

Уповноважені банки партнери станом на 24 травня:  АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «ОЩАДБАНК», АТ «КБ «ГЛОБУС», АТ «ПРИВАТБАНК», АТ «МЕГАБАНК», АТ «КРЕДОБАНК», АТ «ОТП БАНК», АТ "БАНК АЛЬЯНС", АТ "КІБ", АТ АКБ "ЛЬВІВ", ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", ПАТ "МТБ БАНК",   АТ "ПРАВЕКС БАНК", АТ "Полікомбанк".

Наводимо основні умови отримання іпотечного кредиту позичальником.

Предмет іпотеки: квартири та/або індивідуальні житлові будинки (разом із земельною ділянкою) прийняті в експлуатацію у поточному році, або не раніше ніж протягом 3 років, що передують поточному; майнові права на квартири в об’єктах незавершеного будівництва та/або індивідуальні житлові будинки (разом із земельною ділянкою) будівництво яких фінансується (інвестується) позичальниками.

Нормативна площа: не більше 50 квадратних метрів загальної площі на одинокого громадянина чи сім’ю з двох осіб та 20 кв. метрів на кожного наступного члена сім’ї. Загальна площа не може перевищувати нормативну, більш як на 20%.

Максимальна вартість предмету іпотеки: не більш як 2,5 мільйони гривень.

Максимальна сума іпотечного кредиту визначається уповноваженим банком не більш, як 85% вартості нормативної площі, але становить не більше 2 мільйонів гривень.

Максимальний строк іпотечного кредиту – 240 місяців (20 років).

Розмір першого внеску – за рахунок власних коштів у розмірі не менше 15% вартості предмета іпотеки.

Максимальний розмір Базової процентної ставки за іпотечним кредитом не може бути вищим 30% річних.

Розмір Компенсаційної процентної ставки за іпотечним кредитом в рамках Програми становить 7%  річних.

Позичальниками можуть бути  фізичні особи – громадяни України, які мають повну цивільну дієздатність згідно з законодавством України та відповідають таким критеріям:

  • мають сукупний чистий дохід, який надає можливість здійснювати платежі з погашення та обслуговування іпотечного кредиту відповідно до правил і процедур Уповноваженого банку;
  • мають разом із членами його сім’ї середньомісячний сукупний чистий дохід, розмір якого за останні шість місяців не перевищує десятикратного розміру місячної середньої заробітної плати у відповідному регіоні України, де розташований предмет іпотеки, розрахованого згідно з офіційними даними Держстату.
  • можуть обслуговувати іпотечний кредит таким чином, щоб розмір боргового навантаження був прийнятним відповідно до правил і процедур Уповноваженого банку
  • мають вік, який на дату закінчення строку іпотечного кредиту не повинен перевищувати 70 років (включно);
  • не отримував (в т.ч. не отримували члени сім’ї) Державну підтримку за іпотечним кредитом відповідно до умов Порядку.