Наталя Заболотна розповіла про актуальні питання дитячої тематики на Вінниччині
Перший заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації відповіла на наші запитання стосовно двох на сьогодні найбільш актуальних тем державної політики в дитячій сфері.
- Наталя, Михайлівна. Літо – сезон відпусток та відпочинку. Але, на жаль, не всі батьки можуть собі дозволити звозити своїх дітей на море. Зрештою в деяких дітей немає батьків…
- Тому про них має дбати влада. І не лише літом. Наприклад, з 7 по 27 травня цього року в Українському дитячому центрі «Молода гвардія» в Одесі за державний кошт оздоровилися 58 дітей пільгових категорій з Вінниччини (п’ятеро із Тульчинського району, вісім з Хмільницького, 28 з Вінниці, п’ятеро з Хмільника та дванадцять з Ситковецької школи-інтернату). Вони стали учасниками тематичної зміни «Життя у стилі ЕКО», головним завданням якої було формування екологічної культури підростаючого покоління.
Також наприкінці весни півсотні діток з області безкоштовно оздоровилися в «Молодіжному дитячому центрі «Артек» у Києві. Із Вінницького району – вісім дітей, із Гайсинського – п’ять, з Могилів-Подільського – шість, з Тульчинчького – три, з Вінниці – п’ятнадцять, з Козятина - сім, з Ладижина – чотири, з Хмільника – дві. Їх зміна в ігровій формі була присвячена шляхам формування нової української школи, неформальній освіті та освітнім технологіям майбутнього…
А загалом в згаданих дитячих центрах протягом 2021 року відбулося по 5 тематично-оздоровчих змін. Із Вінниччини в кращих оздоровницях країни вже встигло побувати 326 дітей (180 – МГ, 146 - А). Оздоровчий процес в них триватиме до кінця грудня. 2021 року. Заплановано проведення ще шести змін, на які для наших дітей буде виділено приблизно 400 путівок.
- А більшості нема чого чекати від держави?
- Взагалі чекати допомоги від когось не дуже варто – здорові люди мають самі давати раду собі та своїм дітям. Але інколи така безкоштовна допомога трапляється :). Наприклад, в червні 2021-го на Вінниччині в шести громадах (Вінницькій, Літинській, Студенянській, Уланівській, Погребищенській, Якушинецькій) відпрацювали 54 пришкільних табори денного перебування, які охопили 6384 дітей. Тривалість зміни у пришкільному таборі – 14 днів з 9 до 17 год. Прийом дітей здійснювався на підставі заяв батьків та за наявності медичної довідки встановленого зразка, затвердженого Міністерством охорони здоров’я України.
Пришкільні табори працювали у період з 01 до 26 червня за такими напрямами: національно-патріотичний, краєзнавчий, туристсько-краєзнавчий, еколого-натуралістичний, математичний, англомовний, художньо-естетичний, спортивний, природознавчий та інші. Для дітей у пришкільних таборах було організовано цікаве та змістовне дозвілля: екскурсії, пізнавальні конкурси, конкурси малюнків, акції, флешмоби, уроки безпечної поведінки в мережі Інтернет і протидії домашньому насильству, виставки квітів, відвідування зоопарку, аквапарку, краєзнавчого, художнього музеїв, екскурсії тощо.
Окремо хочу зупинитися на закладах загальної середньої освіти обласного підпорядкування. 438 їх вихованців протягом липня та серпня оздоровлюються на узбережжі Чорного моря (ТОВ пансіонат з лікуванням «АІФА», табір «АИСТ» Одеської області, ТОВ «Коматекс» ПЗОВ «Крилатий» Херсонської області). Сума видатків з обласного бюджету на їх відпочинок складає 6,5 мільйонів гривень.
- Традиційно на Вінниччині влада намагається оздоровити або долучити до туризму за бюджетний кошт дітей учасників АТО/ООС. Літнє оздоровлення – не виключення?
- Звісно. У всіх вищезгаданих групах дітей вони були максимально представлені. Також цього літа 120 вінничан з числа учасників АТО/ООС та членів їх сімей за кошт обласного бюджету відпочили в Карпатах. Головна локація подорожі розкинулась у містечку Косів у комфортному комплексі, розташованому біля підніжжя гір. Але це не просто відпочинок: в рамках проєкту «Сімейне дозвілля у Карпатах» здійснювався психологічний супровід для сімей від «Вінницького обласного товариства психологів та психотерапевтів», націлений на покращення комунікації та міжособистісний взаємозв'язок.
- Наталя Михайлівна, ми ще повернемося до підсумків літнього оздоровлення та відпочинку дітей мабуть вже в кінці сезону, восени. А щоб попередньо завершити тему, зізнайтеся, ви особисто плануєте відпочинок? У вас, я знаю, є донька…
- Ви не повірите, буквально завтра у мене починається відпустка. Але я використовую її для того, щоб поїхати з донькою Златою на її спортивні збори…
- Чудово, але поки що, вибачайте, я ще хотів розпитати в вас про проєкт «Барнахус». Про нього всі говорять, але складається враження, що мало хто напевне розуміє, що ж це таке. Принаймні я не дуже розумію…
- Модель Барнахус – це міждисциплінарний спеціалізований заклад, що створюється для проведення процесуальних дій з урахуванням відповідних положень Кримінально-Процесуального Кодексу в середовищі дружньому для дитини та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації. Також це надання комплексної соціальної, психологічної, правової, медичної та інших видів допомоги дітям – потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством.
Модель «Барнахус» була розроблена для того, щоб запобігти додатковій психологічній травматизації дітей, які постраждали внаслідок кримінальних злочинів, повторними співбесідами з представниками різних силових структур та державних органів. Дослідження показали, що подібний досвід може виявитися дуже травматичним для дитини. Ісландія першою втілила концепцію моделі «Барнахус». Згодом до неї приєднались Швеція, Норвегія, Данія, а потім інші країни.
- Тобто, Барнахус – це такий собі будинок для дітей, які стали жертвами насилля?
- Барнахус - це місце, де з постраждалою дитиною працюють профільні фахівці і надають їй всі види допомоги. Іншими словами, вони йдуть до постраждалої дитини, а не їй доводиться обходити всіх по черзі і кожному розповідати свою трагедію, щоразу її переживаючи по-новому. Треба також пам’ятати, що у багатьох випадках кривдниками дітей є не незнайомці, а родичі чи інші люди, яких дитина знає і яким довіряє. І для неї це є великою психологічною проблемою.
П’ятнадцятого червня на Вінниччині відкрито перший в Україні центр для дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками (модель Барнахус). В приміщенні здійснено ремонт та встановлено необхідне обладнання. В центрі є кімната очікування; кімната допиту; кімната для мультидисциплінарної команди; кабінет для роботи фахівців; медпункт; кухня; дві кімнати для особистої гігієни: душові кабіни та туалети. Приміщення Центру обладнане таким чином, що гарантує безпеку дітей, а також осіб, які там перебувають.
- Адреса Барнахусу – таємниця?
- Так, адреса – таємниця, як і в випадках інших подібних закладів.
- А як він працюватиме на практиці?
- Фахівці Центру зустрічатимуть постраждалу дитину або дитину, яка стала свідком злочину. Їй або її законному представнику надаватиметься інформація про її права та можливості їх реалізації (зокрема, про право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги), а також про основний зміст процесуальних дій, які планується провести за участю дитини.
Психолог Центру проводитиме первинну співбесіду з дитиною для визначення її психологічного стану та складатиме звіт щодо можливості проведення з дитиною процесуальних дій. Також він встановлюватиме спеціальні вимоги по адаптації допиту до дитини, зокрема її віку, спеціальних потреб, наявності інвалідності чи особливостей мови.
Керівник Центру повідомлятиме про результати співбесіди співкоординатору міждисциплінарної команди. Встановлені спеціальні вимоги до допиту передаються психологу - інтерв’юєру, який в подальшому прийматиме участь в процесуальних діях.
Допит під час досудового розслідування, чи в судовому засіданні потерпілої дитини або дитини-свідка у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством, проводиться за ухвалою слідчого судді у спеціально обладнаному приміщенні Центру із залученням психолога-інтерв’юєра в якості посередника та за участю членів міждисциплінарної команди, сторони захисту та інших учасників слідчої дії. Процес допиту проходить у режимі відеоконференції та фіксується за допомогою технічних засобів відеозапису.
Дитина може знаходитися в Центрі до закінчення допиту. Кривдників в Центр не викликатимуть.
- А десь в Україні вже є Барнахуси?
- Ні. На Вінниччині розгортається перший в Україні пілотний проєкт. У грудні 2020 року підписано Меморандум між Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я» про взаєморозуміння щодо створення центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення» (модель Барнахус). Головою облдержадміністрації було створено міжвідомчу робочу групу, яку очолила я.
До складу групи увійшли представники Департаментів обласної державної адміністрації: соціальної та молодіжної політики, охорони здоров’я та реабілітації; Служби у справах дітей ОДА; Вінницького міського суду Вінницької області та Вінницького апеляційного суду; Вінницької обласної прокуратури; Головного управління Національної поліції у Вінницькій області та Управління дотримання прав людини Національної поліції; Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Вінницькій області; Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області; Центру соціальних служб; КЗ «Обласний комплексний центр надання соціальних послуг».
Було проведено навчання для міжвідомчої групи…
- А чи потрібен Барнахус на Віннччині?
- Так, потрібен. З початку поточного року в нашій області до ЄРДР внесені відомості по 82 кримінальних правопорушеннях вчинених відносно дітей. Також до поліції упродовж цього року надійшло 177 повідомлень про безвісне зникнення дітей. У результаті злагодженої роботи підрозділів поліції на даний час всі діти знайдені та повернені до місць проживання.
Спільно з соціальними службами на постійній основі проводяться превентивні заходи з сім’ями, які перебувають на профілактичному обліку та негативно впливають на виховання дітей. У поточному році розпочато 4 кримінальні провадження за фактами злісного невиконання обов’язків по догляду за дитиною та складено 707 адміністративних протоколів стосовно цього ж...
На обліку служб у справах дітей перебуває 756 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах: 694 - у зв’язку із чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини; 18 – у зв’язку із загрозою життю і здоров’ю дитини.
Вживаються заходи соціального захисту стосовно 44 дітей, які перебувають на обліку служб у справах дітей з підстави жорстокого поводження з ними.
В нас не найгірша ситуація в Україні, але й рада, що Барнахус в Україні вперше впроваджується саме на Вінниччині.
- То коли наш Барнахус запрацює?
- Скоро. Модель Барнахус діє в інших країнах, і, я переконана, що запрацює і у Вінницькій області! Сьогодні на нас дивиться уся Україна. Адже свій старт модель Барнахус бере саме з Вінницької області. Бути першими - це в рази відповідальніше. Але у нас достатньо волі, знань та умінь, щоб все вдалось якнайкраще.
Нам не вперше бути в авангарді змін у соціальній сфері. На сьогодні ми залишаємось єдиними, хто впровадив послугу «Тимчасовий відпочинок для батьків, які виховують дитину з інвалідністю». Ми апробували послугу «Супровід дитини під час інклюзивного навчання» - так званих асистентів дитини. Були в пілоті, а сьогодні вже активно надаєм послугу «Раннього втручання».
Впевнена, що і впровадження моделі Барнахус за умови чіткої міжвідомчої координації теж стане прикладом для інших областей. Адже за кожною такою послугою стоять діти. Я хочу, щоб діти жили у світі, де зустрічається якомога менше насильства.