Незалежність України має забезпечити і зберегти можливість гідного життя у вільній державі
Тридцять років тому Україна здобула незалежність. За цей час народилося нове покоління українців. Тільки уявіть: більше ніж третина населення України народилася вже у незалежній державі. Саме ці нові українці, громадяни, які вже не застали радянської системи управління і розподілу, впроваджують, і надалі впроваджуватимуть нові українські цінності. Серед яких пріоритетним будуть нові соціальні стандарти.
Саме стан соціальної забезпеченості, надання якісних послуг нарешті став частиною державної політики, гармонічних стосунків між державою і її громадянами.
За 30 років в Україні впроваджувалося багато змін у соціальній сфері, але головні зміни ще попереду. І стосуватимуться вони головного: соціальні послуги надаватимуться усім громадянам, які їх потребують, які мають на них право по закону. І надаватимуть їх якісно, вчасно, ефективно і не вибірково. Головне, що відбулося у соціальній сфері впродовж кількох останніх років – відхід від необов’язковості виконання задекларованих соціальних стандартів.
За весь час незалежності нашої держави владні пани і пані багато говорили і писали про соціальний захист. Але здебільшого, усі ці декларації залишалися на словах, чи на папері. У високих кабінетах придумували різноманітні «ноу-хау», не маючи ні коштів, для їх впровадження, ні тактики та стратегії соціального забезпечення. Проголошували різноманітні пільги мало не для усіх категорій громадян, і ці широкі зобов’язання залишалися на сторінках офіційних документів, бо впроваджувати їх у життя не було за що, і не було кому.
Наведу лише кілька прикладів щодо цього. У нас давно існував такий вид соціальної допомоги, як забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Багато років про цей вид соціального захисту навіть не згадували. Бо послуга існувала, але кошти на її впровадження були мізерними. Це в держбюджеті. На місцях їх не було взагалі. І от лише за останні 2 роки Вінниччина отримала 73 834 800 грн субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проєктні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа. З цих коштів вже придбано 41 житло дітям-сиротам.
Інший приклад. Російська агресія в Криму та на Донбасі нагадала усім українцям, що незалежність – це не дарунок долі. І сотні тисяч українців, тисячі наших земляків, стали у солдатський стрій, взяли в руки зброю для захисту України. І у цій війні гинули і гинуть наші земляки. Багато хто повернувся з важкими пораненнями, хворобами… У Вінницькій області досі діяла ексклюзивна соціальна пільга: матеріальна допомога для здійснення почесної церемонії поховання. Вона до недавніх пір стосувалася лише сімей загиблих учасників АТО/ООС. Вінницька облдержадміністрація, Департамент соціальної та молодіжної політики ініціювали зміни. І тепер, згідно доопрацьованим Порядком використання коштів обласного бюджету для здійснення церемонії поховання осіб, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, право отримання одноразової матеріальної допомоги мають члени сімей померлих осіб, які брали участь в АТО/ООС. Це 25 прожиткових мінімумів. І нині без додаткового бюрократичного навантаження ми можемо щонайшвидше підтримати сім'ї тих, хто поклав життя задля нашого захисту. В цьому році було 5 таких сімей.
Інша ексклюзивна послуга, яка запроваджена у Вінницькій області – учасники бойових дій та їхні діти, що навчаються на контрактній формі, отримують компенсацію. Спочатку вона була «разовою», згодом – постійною. Спочатку компенсація надавалася тим, хто навчається у коледжах та університетах Вінницької області. З цього року її надають незалежно від місця навчання.
І приклад в зовсім іншій сфері. На Вінниччині проваджується кілька пілотних проектів, що стосуються захисту осіб, які постраждали від насильства. Ми створили єдиний в державі обласний притулок для жінок, що потерпають від насильства в сім’ї. Як показала практика – ця послуга є надзвичайно актуальною. А зараз ми пішли ще далі, і вже другий рік впроваджуємо проєкт модель центру Барнахус - спеціалізованого закладу для допомоги дітям, які постраждали від насильства, або стали свідками кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством. Ніде в Україні, крім нашої області такого центра немає.
Якісні зміни у соціальній сфері запроваджуються для осіб, які мають обмежені можливості, людей з інвалідністю, отримувачів соціальних допомог, пільг і субсидій. Ми нарешті перейшли від загальної декларативності та забезпечення мізерними коштами всіх, до ексклюзивності та справжньої адресності.
І нарешті. Наша філософія змін у соціальній сфері полягає у наступному: якісні, вчасні, максимальні соціальні послуги мають бути доступні людині за місцем її проживання.
Я переконана, ми маємо пам’ятати, що живемо в країні, де незалежність здобувалася. Десятками поколінь. Тисячі українців загинули в боях саме за територіальну цілісність та суверенітет України. За нашу з вами можливість самостійно вирішувати — як жити на своїй землі. І сьогодні я дякую всім, хто боровся і продовжує боротись за незалежну європейську державу Україну.
Впевнена, що ніхто крім нас, не побудує європейські дороги чи європейські міста, ніхто не створить тут для нас європейську соціальну державу. Ми самі маємо це зробити.
Дбати про нашу країну — наш обов’язок. Перед майбутніми та минулими поколіннями.
30 років Незалежності України, які ми відзначаємо в буремний, час , з новими трагічними сторінками та викликами. Він вказує нам, що Незалежність має велику мету – забезпечити і зберегти можливість гідного життя у вільній Україні.
Я вірю, що незалежна Україна буде саме такою.
Вітаю всіх зі святом Незалежності! Нехай Бог береже всіх нас та нашу прекрасну країну!
Слава Україні!
З щирою повагою, перший заступник
Голови Вінницької облдержадміністрації,
Наталя Заболотна.