Пояснила перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Наталя Заболотна.

На Вінниччині стартувала щорічна всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Щоб відзначити початок кампанії, о 17:00 будівлі обласної державної адміністрації та Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області підсвітили помаранчевим – офіційним кольором інформаційної кампанії з протидії насильству. 

Під будівлею ОДА відбувся пресбрифінг з цього приводу за участю Наталі Заболотної:

«Для привернення уваги щодо подолання і запобігання насильству, окрім зусиль на рівні влади, міжнародних та громадських організацій, необхідні також зміни у свідомості кожного українця та розуміння того, що насильство є абсолютно неприйнятним».

Наталя Заболотна наголосила, що Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» має на меті поінформувати суспільство про можливі інструменти допомоги постраждалим від насильства.

«Вже вдесяте Вінницька область долучається до цієї акції. Нашим завданням в умовах децентралізації є посилення міжвідомчої взаємодії. Вперше з державного бюджету виділено кошти на створення мережі спеціалізованих служб на місцях для підтримки осіб, які постраждали від насильства. Вінниччина отримала 19 млн грн, тож у регіоні буде створено 11 спеціалізованих служб: 2 притулки, 3 мобільних бригади, один денний центр соціально-психологічної допомоги постраждалим та 5 консультативних служб первинного соціально-психологічного консультування. Це чудові передумови підвищення якості надання професійної допомоги жертвам насильства»,  – підкреслила Наталя Заболотна.

Крім цього, на Вінниччині діє обласна безоплатна телефонна «Лінія довіри»  з питань запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та дискримінації за ознакою статі 0 800 75 04 75.

В області працює притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. За направленням Нацполіції, профільних служб, структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування до трьох місяців тут цілодобово та безкоштовно може перебувати жінка або жінка з дітьми, яка постраждала від домашнього насильства. 

Звертаючись до мешканців Вінниччини, Наталя Заболотна наголосила: «Якщо ви стали свідком або жертвою насилля – не мовчіть! Вам допоможуть».

Своєю чергою, заступник начальника управління превентивної діяльності ГУНП України у Вінницькій області  Іван Заяц наголосив на тому, що за існування будь-якої підозри на домашнє насилля, потрібно звертатися за телефоном спеціальної лінії 102, підготовлені  та кваліфіковані  працівники якої безпосередньо виїдуть на місце події, нададуть належну правову оцінку  і приймуть найоптимальніше рішення.

Начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Вінницькій області Олександр Сільницький зауважив, що суспільство має зробити рішучий крок, аби унеможливити прояви насильства в суспільстві:

«Зателефонувавши до контакт-центру за номером 0 800 213 103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) можна отримати правові консультації, роз’яснення з питань отримання безоплатної правової допомоги;, інформацію про гарячі телефонні лінії з питань надання соціальних послуг та захисту прав людини, та установи, які опікуються відповідними  питаннями. Наша служба надає допомогу тисячам людей».

Директор Вінницького обласного центру соціальних служб Олена Стоялова зазначила, що 93% постраждалих від насильства – жінки: 

«В складні хвилини нашого життя кожна людина потребує сторонньої підтримки, особливо в ситуаціях домашнього насильства. Можу з упевненістю сказати, що на Вінниччині склалась ціла система надання допомоги та підтримки постраждалим від насильства. Свідченням цього є діяльність мобільних бригад, які створені в нашій області. Нашими мобільними бригадами здійснено 415 виїздів до територіальних громад. Надано підтримку та реальну допомогу майже 450 постраждалим. Найціннішим в наданні соціальної підтримки є фахівці, люди, які за покликом серця йдуть в цю професію».

За словами директорки  ГО «Бюро інституційного розвитку Наталі  Сергієнко, діяльність зазначеної громадської організації переслідує найголовнішу мету – змінити ставлення в соціумі до факту насильства.

Завідувач сектору профілактики дитячої бездоглядності Служби у справах дітей обласної державної адміністрації Таліна Руденко наголосила: 

«Як представник Служби у справах дітей, знаю, наскільки складною є ця проблема. Адже діти – найбільш незахищена категорія. Більше 900 дітей перебувають на обліку в області, як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах. Деякі чинники, що сприяли постановці їх на облік пов’язані із жорстоким поводженням, в тому числі, і з домашнім насильством». Посадовиця додала, що на даний час майже у всіх громадах області створені Служби у справах дітей, адже проблема подолання насильства є дуже важливою і злободенною.

Щорічна акція «16 днів проти насильства» ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства 1991 року. Власне тоді визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей. Дати акції символічно наголошують на цьому зв’язку, адже 25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

У цей шістнадцятиденний період входять й інші важливі для демократичної спільноти дати: 1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом, 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством, 3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю, 5 грудня – Міжнародний день волонтера,  6 грудня – річниця інциденту в Монреалі.

Таким чином, майже кожний день від 25 листопада до 10 грудня означений фактами та аргументами стосовно того, що будь-які форми насильства (у громадській чи приватній сферах) є порушенням прав людини.