«До 2026 року всі діти мають виховуватися в сім’ях, - заявила заступник голови Вінницької облдержадміністрації Наталя Заболотна. - Оскільки переважна більшість з них — це дітки з інвалідністю, ми цьогоріч акцентуємо увагу на будівництві двох малих групових будинків та дитячих будинків сімейного типу в Студенянській та Сутисківській ОТГ за рахунок коштів державного бюджету».
Під час онлайн-конференції «Презентація результатів щорічного моніторингу закладів інституційного догляду та виховання дітей» Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба наголосив на необхідності будівництва в кожному регіоні малих групових будинків для дітей-сиріт на заміну інтернатам.
Коментуючи підсумки наради, Наталя Заболотна зазначила, що у Вінницькій області, відповідно до розпорядження голови ОДА, затверджено відповідний план заходів з реформування системи інституційного догляду до 2026 року:
«Безумовно, ми маємо працювати над тим, щоби діти не перебували в інтернатних закладах за заявами батьків. А це — робота на місцях саме в напрямку впровадження послуг об’єднаними територіальними громадами щодо допомоги сім’ям справлятися зі своїми батьківськими обов’язками».
Як відомо, Національна стратегія реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки була схвалена урядом у серпні 2017 року і передбачає три етапи реалізації.
Перший етап (2017-2018) передбачав аналіз існуючої мережі інтернатних закладів, розробку та прийняття нормативно правової бази, залучення інвестицій для реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.
Другий етап (2019-2024) - виконання регіональних планів реформування інтернатних закладів, припинення практики влаштування дітей віком до трьох років до інтернатів, зменшення кількості дітей, які виховуються в інтернатних закладах, шляхом їх влаштування до сімейних форм виховання, забезпечення доступності послуг для дітей та сімей з дітьми відповідно до їх потреб на рівні територіальної громади, скорочення мережі загальноосвітніх інтернатних закладів для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, шкіл інтернатів для дітей, що потребують соціальної допомоги тощо.
На третьому етапі (2025-26) передбачається аналіз досягнення очікуваних результатів та визначення стратегічного напрямку подальшого розвитку системи забезпечення та захисту прав дітей.