Відбулося підписання Меморандум про взаєморозуміння щодо створення центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінального правопорушення (модель Барнахус).

Реалізації проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» здійсниться у співпраці між Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в особі його Голови, Лотти Сільванде, Вінницькою обласною державною адміністрацією, в особі голови Сергія Борзова та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров'я» в особі виконавчої директорки Скіпальської Галини.

Про те, що таке проект Барнахус, чим ця модель захисту дітей відрізняється від інших, повідомила перший заступник голови облдержадміністрації Наталя Заболотна.

Проблема насильства над дітьми є дуже актуальною в Україні. Ми усвідомлюємо, наскільки поширеним явищем є насильство у різних його формах та проявах, та як це травмує дітей, що потерпають від нього.

Створення такого закладу як Барнахус є дуже важливим для нашої області. Адже це дозволить врахувати вікові та психологічні особливості дітей, забезпечити необхідні особливі, порівняно із дорослими, юридичні процедури, соціальний супровід, психологічну допомогу та реабілітаційні послуги.

Простіше кажучи, Барнахус існує, щоб забезпечити дотримання найкращих інтересів усіх дітей і гарантувати виконання належної правової процедури:

Співбесіда з дитиною проводиться в спеціальній кімнаті навченим інтерв’юєром відповідно до протоколу, що містить докази, а також з урахуванням віку дитини.

Прослуховування. Щоб позбавити дитину необхідності розповідати свою історію кілька разів різним людям, за співбесідою в іншій кімнаті (кімнаті для прослуховування) спостерігають суддя, який офіційно відповідає за процедуру, соціальний працівник з органів із захисту дітей, співробітники поліції, прокуратури, адвокат обвинуваченого і адвокат з прав дитини. Інтерв'ю записується на відео і використовується в суді на основних слуханнях, якщо пред'явлено звинувачення. Такий спосіб дозволяє проводити тільки одне інтерв'ю з дитиною, оскільки їй не треба з'являтися в суді.

Медичний огляд. Після співбесіди дитина може пройти медичний огляд у медичній кімнаті центру. Робота медичного персоналу в Барнахусі полягає в тому, щоб оцінити фізичний стан дитини, визначити наявність травм, а також досліджувати, оцінити і задовольнити потребу дитини в лікуванні. Метою медичного обстеження є документування травм і складання судово-медичного висновку на основі результатів огляду.

Кризова підтримка і лікування. Кризова підтримка для дітей, батьків та інших членів сім'ї може бути надана на місці спеціально призначеним персоналом або членами команди, коли йде розслідування і судовий процес, або її можуть надати інші постачальники медичних чи соціальних послуг в іншому центрі.

Основними завданнями Барнахусу є:

Забезпечити дітям і підліткам, які зазнали різних видів жорстокого поводження і злочинів, отримання належної оцінки, лікування і підтримки.

Запобігти травматизації дітям внаслідок повторних співбесід, які проводять різні служби в різних місцях. Дослідження показали, що подібний досвід може виявитися дуже травматичним для дитини. Така «повторна віктимізація» може мати навіть згубніші наслідки для дитини, аніж самий епізод жорстокого поводження.

Створити для проведення слідчих інтерв'ю середовище, дружнє по відношенню до дітей, яке б знижувало рівень занепокоєння дитини, що, у свою чергу, має вирішальне значення для успішного отримання інформації від дитини.

Що уже зроблено?

Виділено приміщення, у якому буде розміщуватись заклад.

Погоджено координатора роботи Барнахус в Вінницькій області в рамках проєкту, а також психолога та соціального працівника (Сергієнко Наталя, Абрамюк Марина, Палагіна Ольга) – працюють з листопада.

Розпочато навчання для прокурорів відділу ювенальної превенції, слідчих суддів, слідчих відділів поліції, працівників служб у справах дітей Вінницької області (онлайн-тренінги, 3 дні, останній 18.12).

Що планується зробити?

Створення міжвідомчої робочої групи щодо координації діяльності та налагодження взаємодії суб’єктів для впровадження та налагодження нового механізму для захисту дітей.

Навчання для членів робочої групи, а також для фахівців структур, які будуть задіяні при впровадженні моделі Барнахус

Розробка механізму міжвідомчої взаємодії та алгоритмів дій.

Розробка та затвердження положення закладу.

Облаштування приміщення закладу та надання послуг дітям.