На засіданні Колегії Міністерства молоді та спорту перший заступник голови Вінницької ОДА Наталя Заболотна проінформувала про реалізацію державної політики у сфері національно-патріотичного виховання на Вінниччині.

Наталя Заболотна зазначила, що питанню національно-патріотичного виховання на Вінниччині приділяється особлива увага, оскільки від нього залежить наше спільне майбутнє, національна державність Українського народу та територіальна цілісність нашої держави.

«У Вінницькій області протягом останніх чотирьох років діяла Обласна цільова соціальна програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017-2020 роки, затверджена рішенням 13 сесії обласної Ради 7 скликання від 20 грудня 2016 року № 224 (зі змінами), яка була розроблена та реалізована за активної участі інститутів громадянського суспільства, що працюють у напрямку національно-патріотичного виховання та ставила за мету створення і розвиток комплексної системи національно-патріотичного виховання в області», – зауважила перший заступник голови ОДА.

Загалом, за її інформацією, з 2017 по 2020 роки з обласного бюджету було виділено та використано близько 4,7 млн грн, а профільним Департаментом облдержадміністрації спільно з громадськими організаціями національно-патріотичного виховання було проведено 102 заходи різного спрямування на загальну суму  близько 3,5 млн грн, участь у яких взяли понад 8,5 тисяч осіб.

«Обласна цільова соціальна програма національно-патріотичного виховання на 2021 – 2025 роки, яка вже прийнята на 4 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання 29 січня цього року, базується на основі принципів національної самобутності Українського народу, його консолідації навколо спільного майбутнього, національної державності Українського народу, захисту незалежності, територіальної цілісності України та формування спільних ціннісних орієнтацій через дієву участь у процесі розбудови Української держави. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, більше 17,6 млн грн. з яких у 2021 році на реалізацію Обласної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на 2021-2025 роки виділено 1 648,1 тис.грн», – повідомила Наталя Заболотна.  

Посадовиця зазначила, що з метою міжсекторального обговорення та вирішення проблемних питань, пов’язаних з реалізацією державної політики у сфері національно-патріотичного виховання на території області, розпорядженням голови облдержадміністрації затверджено Положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при облдержадміністрації, яким регламентовано діяльність координаційної ради як тимчасового консультативно-дорадчого органу. Відповідно до зазначеного Положення, затверджено склад координаційної ради, до якої входять представники громадських організацій патріотичного спрямування, органів виконавчої влади та силових і спеціальних структур.

Заходи Програми реалізовувалися відповідно до 5 основних напрямків, за підсумками виконання яких вдалося досягти значних результатів. В напрямку активізації діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій у сфері національно-патріотичного виховання,  зпочатковано проведення обласного Фестивалю «Лицарський турнір пам’яті Максима Шимка» та щорічного дитячо-юнацького патріотичного фестивалю мистецтв «Сурми звитяги». Здійснювалась підтримка пластового руху на Вінниччині, традиційно проводилися щорічні наметові табори «Берег Ріки».

«Щодо інформаційного забезпечення сфери національно-патріотичного виховання, хочу зазначити, що робота в цьому напрямку є надзвичайно важливою. Створено серію короткометражних фільмів «Регіональна історія 20 століття. Важливі сторінки  (до 100-річчя Української революції 1917-1921 рр.)». Створено ряд навчально-методичних посібників, складених авторами фільмів національно-патріотичного спрямування, які допомагають краще зрозуміти раніше невідомі документальні матеріали, що є необхідною умовою формування відповідних національно-патріотичних переконань», – наголосила Наталя Заболотна.

Вона зауважила, що в напрямку формування науково-теоретичних і методичних засад національно-патріотичного виховання започатковано проведення культурно-просвітницького лекторію «Свій/чужий/інший». Міжнаціональні відносини: український вимір та регіональні контексти», організовано екскурсії «Місцями козацької слави Вінниччини». В рамках співпраці органів державної влади та органів місцевого самоврядування з громадськими об'єднаннями в напрямі національно-патріотичного виховання започатковано проведення військово-патріотичного спортивного вишколу «Щит і меч»  в наметовому таборі. Організовано Літню школу «Друга світова війна: переосмислення» та «Дитячо-юнацький спортивно-патріотичний табір «Героїв УПА». Проведення практично усіх обласних заходів було організовано безпосередньо у територіальних громадах області у тісній співпраці з органами місцевого самоврядування та місцевими громадськими організаціями національно-патріотичного виховання.

Крім того, на базі комунального закладу «Вінницький обласний молодіжний центр «Квадрат» функціонує відділ національно-патріотичного виховання, який являється координаційним центром для громадських організацій національно-патріотичного виховання та надійним партнером для територіальних громад у зазначеному напрямку. Відділом також проводиться міжрегіональний обмін досвідом з колегами зі всієї України та накопичується досвід  проведення заходів, в тому числі під час пандемії. За 2020 рік відділом було проведено 119 заходів, які охопили понад 9 тисяч молоді, та близько 40 тисяч онлайн. Здійснено майже 30 виїздів в територіальні громади області із заходами, спрямованими на розвиток напрямку національно-патріотичного виховання в громадах. До прикладу, найуспішнішими проектами відділу є триденний вишкіл для вчителів «Захисту України», який зібрав понад 100 вчителів, зі всієї області, «Соціальний показ українського кіно», з яким відвідано більшість громад області, відео-проект «Крим – це Україна! Qirim – buUkraina!», цикл історичних лекцій спільно з Українським інститутом національної пам’яті, Обласний конкурс «Моє родове дерево».

Таким чином, за результатами виконання Програми, у Вінницькій області вдалося створити умови для системних та узгоджених дій органів виконавчої влади, органів місцевогосамоврядування та інститутів громадянського суспільства, що спрямовані навідродження та впровадження національно-патріотичного виховання молоді, вдалося значно покращити інституційну спроможність інститутів громадянського суспільства, які працюють у сфері національно-патріотичного виховання та започаткувати проведення масштабних обласних заходів, які стали відомими не лише на теренах Вінницької області, а й на Всеукраїнському рівні. 

Що стосується стану реалізації політики у сфері національно-патріотичного виховання на місцевому рівні, то варто зазначити, що до завершення реформи децентралізації майже у всіх районах (містах) області діяли координаційні ради з питань національно-патріотичного виховання. Виключенням були: Тульчинський, Оратівський район та м. Ладижин, м.Козятин, м.Могилів-Подільський, м.Вінниця, де координаційні ради утворені не були. У 16 районах (містах) були затверджені відповідні програми, у 6 районах - програми військово-патріотичного виховання, 5 районах (містах)  -  комплексні програми (змішані), в 1 районі діяла Стратегія національно-патріотичного виховання дітей та молоді, яка не передбачає фінансування на її реалізацію. Наразі, повноваження щодо реалізації молодіжної політики за принципом субсидіарності мають бути передані органам місцевого самоврядування базового рівня (територіальних громад) та не можуть дублюватися на субрегіональному (районному) рівні. За оперативними даними, в 23-х територіальних громадах області уже визначено фахівців, відповідальні за напрямок національно-патріотичного виховання.

 В десяти територіальних громадах області прийняті та діють відповідні програми або програми, які включають напрям національно-патріотичного та/або військово-патріотичного виховання, ще у трьох громадах такі програми знаходиться на етапі розробки. Зокрема, на території Хмільницької міської територіальної громади діє комплексна програми, що включає в себе напрям національно-патріотичного виховання, у Мурованокуриловецькій селищній, Гніванській міській, Яришівській сільській територіальних громад прийняті програми національно-патріотичного виховання та організації підготовки громадян до призову і служби в Збройних Силах України, у Вінницькій міській територіальній громаді прийняття відповідної програми заплановано у 2022 році, проте заходи щодо національно-патріотичного виховання прописані в програмах структурних підрозділів Вінницької міської ради.

У 3 із 6 укрупнених районів Вінницької області та 7 територіальних громадах створено та діють координаційні ради з питань національно-патріотичного виховання, одна координаційна рада знаходиться на етапі створення.

Насамкінець Наталя Заболотна зазначила, що задля продовження роботи у напрямку національно-патріотичного виховання у Вінницькій області заплановано продовжити співпрацю з тергромадами області з надання методичних рекомендацій щодо налагодження системної роботи у напрямку національно-патріотичного виховання на місцевому рівні, започаткувати масштабний Обласний вишкільний табір національно-патріотичного спрямування, продовжити роботу щодо надання підтримки громадським організаціям на реалізацію програм та проєктів для молоді у напрямку національно-патріотичного виховання, проведення уже традиційних заходів, започаткованих протягом останніх років; здійснювати соціологічні дослідження та моніторинг виконання заходів Обласної програми, аби політика у сфері національно-патріотичного виховання відповідала запитам та очікуванням молоді регіону.