Перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Наталя Заболотна взяла участь в онлайн-конференції «Реалізація та перспективи системного впровадження послуги раннього втручання в Україні».
Вона презентувала здобутки та виклики впровадження послуги у Вінницькій області.
Наталя Заболотна повідомила учасникам конференції, що у червні 2019 року Вінницька область приєдналась до створення системи надання послуги для родин, які виховують маля до 4 років із порушеннями розвитку або ризиком їх виникнення. За такий короткий період ми показали досить непогані результати.
«На першому засіданні регіональної консультативної ради був визначений заклад системи соціального захисту населення, на базі якого буде впроваджено надання послуги раннього втручання, - це Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації «Обрій». На базі якого вже сформована команда кваліфікованих фахівців, які дійсно мають бажання допомагати сім’ям, що потребують «раннього втручання»:
лікар;
фізичний реабілітолог;
психолог;
спеціаліст з комунікації (логопед);
соціальний педагог;
координатор.
Крім професійних знань, кожен спеціаліст володіє міждисциплінарними знаннями суміжних спеціальностей, які допомагають у роботі з сім’єю», - повідомила Наталя Заболотна.
Завдяки підтримці голови облдержадміністрації та депутатського корпусу за кошти обласного бюджету закуплено обладнання для кабінету раннього втручання на суму 270,7 тис грн, інвентар для кімнати сенсорного розвитку та рухової активності - 126,2 тис грн:
облаштовано кімнати сенсорного розвитку та рухової активності (придбано інтерактивну дошку, LED - дошку, складну темну барлогу, сенсорну печеру, бульбашкову колону, світлову штору з фібро пластичного волокна, сухий басейн, обіймально-стискальну машину «Сквізер», інтеграційне «яйце Кіслінг», обтяжену сенсорну ковдру, дитячий батут, м'які модульні конструкції);
придбано технічне обладнання для роботи команди: скло-«шпигун», відео-камера зі штативом;
розпочато збір та систематизацію методичних і наукових матеріалів щодо надання послуги раннього втручання;
- започатковано створення «Лекотеки» - систематизованої ігротеки з наборами ігор, моделей побутових предметів та посуду, лото, кубиків, книжок, фігурок людей та тварин, конструкторів для розвитку дітей з особливими потребами.
Наталя Заболотна також повідомила про інформаційну компанію , яка проводиться на Вінниччині щодо впровадження послуги та як проводиться роз’яснення, хто може скористатися послугою.
Для підвищення рівня обізнаності про послугу раннього втручання в області та подальше її впровадження проводиться інтенсивна інформаційна кампанію:
створено сторінку для консультування та онлайн спілкування з батьками у соціальній мережі фейсбук «Раннє втручання, Центр «Обрій» м. Вінниця», окрему електронну пошту: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.;
підключено на програму «Раннє втручання» окремий телефонний номер (067 545 77 20);
- спільно з ГО «Асоціацією захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця».
За фінансової підтримки Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації підготовлено матеріали та видано буклети:
«Перевірте розвиток своєї дитини»,
«Раннє втручання – шлях в нове життя»,
«У Вас народилася дитина з особливостями розвитку? Ми Вам допоможемо!», брошуру «Втрутимося у проблему раніше, ніж вона втрутиться в життя дитини. Інформація для батьків», які розповсюджуються серед сімей, потенційних отримувачів послуги.
Також на базі Комунального некомерційного підприємства «Тульчинський обласний спеціалізований будинок дитини Вінницької обласної Ради» формується ще один заклад системи соціального захисту населення. У 2020 році його профінансовано на понад 3,5 млн грн з обласного бюджету, позабюджетних – понад 500 тис грн.
Протягом 2019-2020 років здійснено підготовку спеціалістів: лікаря з медичної та фізичної реабілітації, практичного психолога, дві медичні сестри реабілітаційних відділень та кабінетів з елементами ерготерапії; завершується навчання ерготерапевта та психолога.
Покращено матеріально-технічне оснащення Центру: придбано універсальну кабіну для підвісної терапії – реабілітаційну клітку «Павук»,
пристрій ортопедичний вертикалізатор,
пристрій для реабілітації 2MOTO med Gracile 12 для рук і ніг, сходи реабілітаційні,
бруси реабілітаційні, гідромасажну ванну, тощо.
Надання послуги та зустрічі з сім’ями:
з січня до липня 2020 року команда раннього втручання надавала послугу в тестовому режимі, продовжуючи навчання;
з оголошенням карантину надання послуг відбувалось в онлайн режимі;
з 01 вересня 2020 року команда надає послугу в офлайн та онлайн режимі;
станом на березень 2021 року послуги надаються 10 сім’ям: 9 з м. Вінниці та 1 сім’ї з м.Жмеринки.
У 2021 році плануємо створити подібні команди в громадах, щоб кожна сім’я могла максимально наближено отримувати послугу раннього втручання. Адже раннє втручання – це робота батьків та фахівців у партнерстві.
Для отримання додаткової інформації про послугу звертатись:
в комунальний заклад «Вінницький обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій», за адресою: м. Вінниця, вул. Владислава Городецького, 10;
за номером телефону: +38 (067) 545 77 20;
за електронною адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.;
за посиланням: