Якщо хтось раптом сподівався, що після зміни статусу Наталі Заболотної з директора департаменту соціальної і молодіжної політики облдержадміністрації на заступника голови ОДА обласним інтернатам стане спокійніше, він, звісно, помилився. Навпаки, нова посада додала чиновниці додаткових можливостей й засобів впливу. Наприклад, під час скрутної з фінансової точки зору кінцівки минулого року, коли в багатьох структурах «зависли» численні платежі, вона посприяла закупівлі  Вінницьким обласним пансіонатом для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку спеціалізованого автобуса «ATAMAN A92H6»:

- Це ж Новий рік! Вихованці закладу мають відвідати міський парк, ялинку, планетарій... Загалом установи соціальної сфери повинні перестати бути закладами ізоляції для людей, які в них перебувають. Ми поступово рухаємося до цієї мети вже чотири роки. І раніше ми проводили екскурсії для таких людей, але тоді доводилося винаймати автобуси. Але нарешті нам вдалося в останні дні грудня придбати автобус з низькою підлогою для вінницького пансіонату. В системі соціальних закладів інтернатного типу Вінниччини - це перший подібний транспорт.

- А він справді конче необхідний пансіонату?

- Безсумнівно! Подорожі, екскурсії, концерти, виставки тощо - це додаткова вагома реабілітація для вихованців. Адже подібне спілкування в соціумі та загальна активність суттєво покращують психоемоційний стан таких людей.

І справді, вихованці вінницького пансіонату швидко підтвердили ці слова, організовано й весело всівшись по місцям. В тому числі кілька мешканців на візках заїхали на спеціально обладнаний для них майданчик біля задніх дверей. А, зокрема, Ганна Миколаївна заявила мені, що сподівається обов’язково з’їздити цим автобусом на море. Але для початку делегація вирушила у Центральний міський парк Вінниці.

Транспорт комфортабельний, з кондиціонером, окремим підігрівом салону, має 24 сидячих місця і ще кілька для інвалідних візків. Перевірив технічну справність автобуса голова Вінницької обласної державної адміністрації Владислав Скальський, який і сам є досвідченим водієм:

«Сучасний темп життя змушує пристосовуватись до нових умов, тож поступово основним пріоритетом, особливо для молоді, стає робота. У зв’язку із цим батьки часто залишаються вдома самі. А функціонування таких закладів з умовами належного рівня надає можливість їх мешканцям більше спілкуватися, брати участь у різноманітних заходах та отримувати якісний медичний догляд».

Екскурсію для чиновників та журналістів по Вінницькому обласному пансіонату для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку провів його директор Сергій Якубовський. (Фактично установа складається з двох інтернатів: у Вороновиці мешкає 201 пацієнт з інвалідністю, у Вінниці – 162 з інвалідністю і 46 людей похилого віку.) За останні роки тут створено соляну кімнату, кабінет ароматерапії, придбані сучасні тренажери для рухової реабілітації пацієнтів після інсультів та з ДЦП (роботу останніх, в тому числі підвісного підйомника, гості побачили на практиці). В найближчих планах закупівля подібного апарату для рухової активності лежачих хворих. Кнопки виклику пацієнтами медичного персоналу обладнано в кожній кімнаті, причому система контролюється централізовано…

Зрештою для описання всіх медичних опцій пансіонату нам не вистачить часу та місця. Але зазначимо, що у 2019 році заклад отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, зокрема, з таких спеціальностей як: організація і управління охороною здоров’я, терапія, психіатрія, фізіотерапія, ортопедична стоматологія, сестринська справа, лабораторна справа (клініка).

Крім проведення реабілітації та оздоровчих процедур в пансіонаті дбають за дозвілля своїх мешканців. Зокрема тут функціонують «Університет третього віку» (фактично комп’ютерний клас для людей старшого віку), різноманітні гуртки та секції, насичена культурна програма…

P.S.: За підсумками екскурсії по пансіонату, який внаслідок своїх велетенських розмірів перебуває в перманентному частковому ремонті, голова облдержадміністрації Владислав Скальський, як справжній господарник, поділився певними висновками щодо реконструкцій подібних об’єктів на Вінниччині в цілому:

«На жаль, я часто стикаюся з ситуаціями, коли проект був зроблений без виходу на місце, без детального вивчення інженерних мереж. Коли проектанти не дослідили, наприклад, які саме сантехнічні прибори потрібні для певної категорії людей. Це потрібно змінити. Таке моє доручення заступнику, який відповідає за житлово-комунальний блок. Адже якість проектування – це зараз найголовніша проблема. Я хочу, щоб в нас була система управління проектами, щоб ми мали змогу контролювати будівництво без необхідності фізичного виїзду на місце. Ми це робили в бізнесі ще 15 років тому, в нас скрізь стояли веб-камери. Тому ми хочемо висунути додаткові вимоги до проектних організацій. А замовник – департамент капітального будівництва - зобов’язаний їх контролювати».

Володимир Данильчук