Окрім її виплати обласна влада провела класичне новорічне свято для діток учасників АТО в філармонії (Вінниця, будівля «Книжки»). Тамтешній творчий колектив поставив інтерактивне естрадно-циркове шоу «Котигорошко та три богатирі. Новорічний спецназ» (автор сценарію та режисерське рішення Олександр Бойцун, режисер-постановник Тетяна Бурдейна-Публіка). Обласна влада забезпечила майже півтисячі дітей подарунками, а районні та міські ради організували підвіз з усієї Вінниччини.

Розповіла в кулуарах філармонії заступник голови облдержадміністрації  Наталя Заболотна:

 

- З нагоди новорічно-різдвяних свят в області вперше запроваджується виплата щорічної матеріальної допомоги дітям (віком до 18 років включно) загиблих учасників бойових дій. Сьогодні на Вінниччині ми маємо найменшу таку дитинку віком 3 місяці. А всього в області зараз 109 таких дітей. Вони отримали по 3 тисячі гривень - на всіх 327 тисяч - з обласного бюджету. Мета: показати діткам, чиї батьки віддали за Україну найдорожче – своє життя, що про них пам’ятають і не залишать самих. І просто допомогти дружинам загиблим за цю допомогу придбати своїй дитині гарний новорічний подарунок.

- Скільки тут зараз людей на виставі?

- Сьогодні присутні 450 дітей учасників бойових дій з усієї області, звісно з супроводжуючими. Кожна дитина отримує набір солодощів і канцтоварів для творчості (альбоми, фарби, олівці, фломастери тощо). А після вистави сьогодні всі відвідають «Новорічну резиденцію» у Вінниці.

- А як саме вони сюди приїхали з усієї Вінниччини?

- Облдержадміністрація видала розпорядження, і транспортні питання взяла на себе районна та міські влада.

- Наталя Михайлівна, можливо, питання некоректне і не до вас, але все-таки: в кінці року уряд визнав дефіцит державного бюджету. Чи можна стверджувати, що АТОшні програми будуть урізатися останніми?

- Я можу сказати, що виплати дітям загиблих учасників АТО проведені за рахунок місцевого бюджету. Так само як і організоване сьогоднішнє свято.

 

Звісно саме Наталя Заболотна - «надзвичайна уповноважена святого Миколая і діда Мороза» - відкрила свято на сцені філармонії, на цей раз вже не як чиновник, а любляча мама і професійний педагог:

«…Щоб ті мрії, які ви загадаєте собі в новорічну ніч, обов’язково здійснилися… Якщо вам потрібна буде допомога, щоб завжди були поруч ті, хто готовий вам її надати…»

 

Але я продовжив ставити інколи не дуже прості питання присутнім на святі. Далеко не всі готові розповісти журналісту, чому саме вони отримали запрошення на виставу.

 

Лариса Безкоровна з сином та донькою приїхали з Чечельника. Зі сльозами на очах вони розповіли про свого чоловіка і тата - Ігор Васильович Безкоровний помер від раку рік тому через місяць після того, як повернувся додому з Донбасу, де воював з самого початку російського вторгнення в Україну. Владислав: «Батько був завжди веселий, допомагав мені, чим міг, підтримував в скрутну хвилину». Лариса: «Так, всі виплати ми отримали. Діти мають пільги: в школі харчуються безкоштовно, син вчиться в коледжі, за гуртожиток платять. Подарунки регулярно отримують… Зараз так все й не згадаю».

 

Дмитро Миколайович Вовк – учасник АТО, інвалід війни третьої групи, пройшов Іловайськ, де потрапив в полон, з якого був звільнений 12 вересня 2014 року: «Ну, як з роботою - завжди в пошуку, бо щось особисто мені не підходить, щось роботодавцям, це життя. Маю трьох діток: 7, 3,5 і 2 роки через 2 тижні. Найменший хворий лишився вдома з дружиною. А я от з двома прийшов сюди».

 

Світлана Сергіївна Пилявець з Вороновиці - дружина загиблого 27 листопада 2016-го під Маріуполем молодшого лейтенанта Богдана Борисовича Пилявця:.

- У нас двоє дітей: старшому сину 24 роки, меншому 16. Старший закінчив вінницький педагогічний університет, він вчитель фізкультури і тренер міжнародного класу. Менший навчається в 10-му класі у вороновицькій школі. Всі виплати, передбачені законом були проведені швидко, дякую командуванню.

- Хіба так не повинно було бути автоматично?

- Бувають різні випадки, але в нас все було чітко. Ми отримали грошову компенсацію, діти отримали пенсію. З земельними ділянками, як ви знаєте трохи проблематично. Але під ведення сільського господарства 2 гектари ми вже отримали. Під забудову поки що ні, чекаємо рішення місцевої ради. Загалом ще можна отримати ділянки під ведення садівництва і під гараж для авто.

- Вибачте, сьогоднішня акція – новорічна вистава - не є чимось дріб’язковим в порівнянні з більш практичними речами?

- Ні, звісно! Різноманітні концерти, благодійні акції, багато екскурсій і подорожей, котрі постійно проходять у нашій області – це дуже добре. Ми завжди намагаємося брати в цьому участь. Головне, що про нас пам’ятають, нас поважають, і ми за це дуже вдячні.

 

Керівник обласної «Асоціації ветеранів війни, інвалідів та волонтерів АТО» Леонід Гуменний (отримав поранення в боях в ДАП):

- Ні, своїх дітей поки не маю, але сподіваюся, що будуть J. Я тут в якості волонтера  допомагаю департаменту соціальної та молодіжної політики в організації свята.

- Як ви оцінюєте згуртованість учасників АТО на Вінниччині?

- Як необхідну J - згуртованість та дієвість бажає кращого. З іншого боку, ми над цим працюємо.

- Чи є зараз проблеми з безкоштовним проїздом учасників АТО?

- У Вінниці поодинокі випадки. А от по області в останній час ця проблематика зростає. Але ситуації часто неоднозначні, визнати винуватого складно. Якщо АТОвець дійсно п’яний, то водій повинен його висадити. Але таких випадків меншість, в більшості водії просто не хочуть перевозити пільговиків через економічні питання.

- А земельну ділянку ви особисто вже отримали?

- Поки в моїй організації всі не отримають, я не буду подавати документи. Більшість учасників АТО на Вінниччині ділянки отримали, але мають отримати всі. Проблеми з отриманням землі, однозначно, є. Але в порівнянні з іншими областями Вінниччина тут на досить непоганому рівні.

Та не завжди нас хвилюють лише матеріальні питання. Наприклад, багато в кого з учасників АТО великі проблеми через посттравматичний синдром. А тому такі свята – гарна нагода відпочити з дітьми, покращити свій психологічний стан. 

 

P.S.: Заступник начальника управління у справах ветеранів війни департаменту молодіжної і соціальної політики облдержадміністрації Світлана Зозуля уточнила, які саме солодощі отримали діти: «Імбирне печиво у вигляді новорічних прикрас, які потім потрібно буде розмалювати перед тим, як прикрасити ними свою новорічну ялинку».

 

Володимир Данильчук