Як захистити дитину, яка постраждала від насильства чи стала його свідком? Про це сьогодні йшла мова на прес-брифінгу в облдержадміністрації.
Саме на Вінниччині вперше в Україні впроваджують модель центру Барнахус — спеціалізованого закладу для допомоги дітям, які постраждали від насильства, або стали свідками кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством.
Учасниками стали ініціатори проєкту та безпосередні виконавці – Голова ОДА Сергій Борзов, перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна, заступник Генерального прокурора Гюндуз Мамедов, заступник Міністра юстиції України, голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук, заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко, заступниця Міністра молоді та спорту України Марина Попатенко, в.о. Директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов, заступниця голови Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Лора Білл, керівник програми захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наїра Аветісян, виконавча директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» Галина Скіпальська.
Варто зазначити, що наша область стала першою в Україні, де відкриється спеціальний центр – Барнахус, що в перекладі означає «Дім дитини» - це міждисциплінарний спеціалізований заклад, що створюється для проведення процесуальних дій з урахуванням відповідних положень Кримінального процесуального кодексу України в дружньому до дитини середовищі та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації.
«Насильство у різних його формах та проявах травмує дітей. Страшно те, що у більшості випадків кривдниками є не незнайомці, а родичі чи люди, яких дитина знає і яким довіряє. Запровадження в Україні моделі Барнахус - це можливість захистити дитину. Її не будуть тягнути ні на допити, ні в поліцію, ні в суд», – зазначив Сергій Борзов.
Вперше модель була реалізована у 1998 році Ісландією, а потім й іншими країнами Північної Європи.
«Барнахус у Вінниці дозволить врахувати вікові та психологічні особливості дітей. Окрім того – це юридичні процедури, соціальний супровід, психологічна допомогу та реабілітаційні послуги. Це діє в інших країнах, і це повинно запрацювати у нас. Сьогодні на нас дивиться уся Україна. Бути першими - це в рази відповідальніше», – додав керівник регіону.
«Нам не вперше бути в авангарді змін у соціальній сфері. Залишаємось єдиними, хто впровадив послугу «Тимчасовий відпочинок для батьків, які виховують дитину з інвалідністю». Апробували послугу «Супровід дитини під час інклюзивного навчання» - так званих асистентів дитини. Були в пілоті, а сьогодні вже активно надаєм послугу «Раннього втручання»», –зазначив Голова ОДА.
Сергій Борзов зауважив, що упровадження моделі Барнахус за умови чіткої міжвідомчої координації теж стане прикладом для інших областей. Лише тоді зможемо говорити про гуманність, спрямованість на допомогу та врахування потреб та інтересів кожної дитини.
Голова ОДА повідомив, що за кошти обласного бюджету з січня 2019 року функціонує притулок для жінок, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. У притулку є можливість розташування жінок з інвалідністю для цілодобового проживання.
«Суспільство треба лікувати. І такі ліки є, як Барнахус. Я сам батько. Хвилююсь за своїх дітей. І не розумію, як можна скривдити дитину. Так, я хочу, щоб і мої, і чужі діти жили у світі, де якомога менше зустрічається насильства. Розумію, що нема гарантій, що цього більше не трапиться. Принаймні, сьогодні спільними зусиллями зможемо змінити щось. Хоча б для кількох дітей. Щоб вони не боялись нас – дорослих, ставали сильними у цьому житті. Діти повинні знати, що є дорослі, яким вони не байдужі, і які допоможуть та підтримають. І ми маємо разом це зробити – захистити права дітей», – підкреслив Сергій Борзов.
Керівник регіону висловив слова подяки Представництву Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжнародному благодійному фонду «Української фундації громадського здоров'я» та усім присутнім за співпрацю та підтримку у реалізації проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства».
Своєю чергою, керівниця програми захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наїра Аветісян зазначила, що захист дітей від насильства – це основні завдання ЮНІСЕФ в усьому світі.
«В Україні є багато різних організації та установ, які надають послуги для того, аби попередити чи захистити від насильства, проте переважно вони надають ці послуги чоловікам та жінкам й не так багато стосуються саме дітей. На жаль, ми бачимо в Україні та інших країнах, що те місце, де дитина має почуватися найбільш захищеною (її родина) — саме те місце, де вони стають жертвами чи свідками насильства. Що ми спостерігаємо у багатьох країнах, то це те, що дитині потрібно розповісти свою історію 6-7, а іноді до 10 разів, поки дорослі нарешті вислухають та повірять. Саме тому розвинуті країни створили модель Барнахус, де поєднують різні функції. В одному місці ми надаємо психологічну підтримку, послуги з охорони здоров’я, усі послуги правосуддя та соціальний захист дитини», – зазначила вона.
Наїра Аветісян також висловила сподівання, що така модель зможе забезпечити права дитини та Барнахус буде поширюватися й в інших регіонах України.
Заступник міністра юстиції України та голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, Олександр Банчук повідомив, що суть проекту з імплементації проекту Барнахус – реорганізувати систему поліції, суду, безоплатної правової допомоги таким чином, щоб права дитини стали основними.
«Навіть це слово «Барнахус» вже передбачено й у нас є законопроекти від Уряду, внесені минулого тижня, №5617 та №5618 які називаються «Про юстицію, дружню до дитини». Модель Барнахус була вперше апробована в Ісландії, Норвегії, Швеції, Данії. Це слово буквально означає «будинок для дитини». Це показує, що навіть у цих благонадійних країнах така проблема захисту дітей існує. Ми беремо цей приклад і хочемо, щоб і надалі проект був реалізований в Україні», – зазначив Олександр Банчук.
Заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко зауважила, що лише за чотири місяці 2021 року по всій Україні було зареєстровано 1470 злочинів, які були вчинені неповнолітніми. Водночас, за її словами, спостерігається зменшення кількості злочинів, які скоюють відносно дітей, однак цифри все одно вражають. Зокрема, за чотири місяці Нацполіцією було зафіксовано 1284 кримінальних правопорушень щодо дітей.
А в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов зазначив, що близько 60% дітей страждають від своїх рідних. Відповідно до проведеного моніторингу за зверненнями громадян про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій відносно неповнолітніх осіб управління Нацполіції встановило, що у 2021 році зареєстровано понад 2400 звернень з Вінницької області. З них близько 500 за участі дітей, а з кваліфікацією “домашнє насильство” — понад 100 випадків. За результатами слідчих дій, у понад 20 випадках були відкриті кримінальні провадження.
Загалом на обліку служб у справах дітей перебуває 756 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах:
– 694 дитини перебувають на обліку у зв’язку з чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини;
– 18 дітей — у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю дитини.
Також вживають заходи щодо соціального захисту 44 дітей, які перебувають на обліку служб у справах дітей з підстави жорстокого поводження з ними. Протягом першого кварталу 2021 року службами взято на облік 226 дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах.
Нагадаємо, в грудні минулого року було підписано Меморандум між представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я» щодо створення в нашій області центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінальних правопорушень.