Наталя Заболотна пояснила, що досвід його створення буде використано по всій Україні.
Організатори проекту – Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» та КЗ «Вінницький обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій», спільно з Благодійною організацією «Фонд родини Нечитайло».
Мета грантового проєкту «Сенсорно-інтеграційний простір для дітей з важкими формами інвалідності» – створення умов та інклюзивного простору для сенсорної інтеграції, стабілізації психо-емоційного стану, усамітнення, спілкування, активного дозвілля дітей та молоді з інвалідністю, а також покращення якості надання соціальної послуги «Тимчасовий відпочинок для батьків дітей з інвалідністю» за рахунок урізноманітнення розвитку, зайнятості дітей. Цю соціальну послугу для родин вінничан центр «Обрій» спільно з Асоціацією «Відкриті серця» надає з 2018 року за кошти обласного бюджету.
Перший заступник голови ОДА Наталя Заболотна, звертаючись до присутніх, зазначила, що багато років поспіль керівництво області спільно з представниками асоціації «Відкриті серця», працівниками обласного закладу «Обрій», а також з великою командою батьків і тих людей, яких вдалося об’єднати за цей час, докладає всіх зусиль для покращення життя людей з інвалідністю і їхніх родин.
«Послуга тимчасового відпочинку для батьків, які виховують дітей з інвалідністю, своєю актуальністю та доцільністю змінила підходи в соціальній галузі. До її впровадження ми розуміли, як ця послуга важлива і необхідна, але все одно були певні побоювання щодо того, наскільки вільно батьки зможуть користуватися цією послугою. Це в жодному разі не інституційний догляд. Перша апробація цієї послуги в Україні відбулась на Вінниччині саме завдяки спільним зусиллям всіх зацікавлених сторін. Незважаючи на те, що спочатку у нас не було єдиного державного стандарту, затверджених відповідних нормативних документів профільного міністерства, ми розуміли, що не маємо права припинити надання цієї послуги, тож щороку приймали рішення, що будемо продовжувати цей пілотний проект. Важливо, що два місяці тому ми отримали Державний стандарт надання такої послуги», – зазначила Наталя Заболотна.
Наталя Заболотна наголосила, що головне – це відданість справі та бажання робити якісними соціальні послуги, які надаються в закладі «Обрій» і яких потребують діти.
«Від імені Голови обласної державної адміністрації Сергія Борзова, низький уклін кожному, хто допомагає і докладає зусиль, аби заклад працював, наповнювався новими послугами і розвивався. Лише спільна командна робота дає результати. Користуючись нагодою, дякую «Фонду Родини Нечитайло» за підтримку проекту Асоціації «Відкриті серця», і, сьогодні, послуга тимчасового відпочинку для батьків дітей з інвалідністю надаватиметься на новому рівні», – наголосила Наталя Заболотна.
Перший заступник голови ОДА підкреслила, що кількість планів та потреб зростає. Наразі сенсорна інтеграційна кімната, якою користуватимуться діти, потребує програмного забезпечення. Департамент соціальної та молодіжної політики ОДА отримав завдання і вже займається фінансовими питаннями для повноцінної роботи сенсорної інтеграційної кімнати.
Наталя Заболотна зауважила, що досвід створення Сенсорно-інтеграційного простору для дітей з важкими формами інвалідності у селі Дорожнє Вінниччина масштабуватиме на всю Україну. Такий досвід також стане корисним для інших громад у сільській місцевості.
Своєю чергою, директорка благодійної організації «Фонд Родини Нечитайло» Вікторія Миколаюк зауважила:
«З вінницькими громадськими організаціями ми працюємо вже рік. Реалізація цього проекту дуже важлива. Його ініціатором виступила громадська організація «Відкриті серця», яка працює з дітьми з інвалідністю та їхніми родинами, пропонуючи найнеобхідніші рішення. Це досвід, який наразі розвивається у державі в рамках законодавства про розвиток соціальних послуг в Україні. Це саме ті послуги, які зараз затребувані у громаді для тих родин, які тут проживають».
Голова Ради Асоціації «Відкриті серця» Світлана Демко зауважила, що досвід інноваційної моделі соціальної послуги «Тимчасовий відпочинок для батьків дітей з інвалідністю» Асоціація «Відкриті серця» розповсюджує на Вінниччині та по Україні.
«Наша мрія – створити в Україні мережу підтримки людей з інвалідністю. Три роки ми відточували всі аспекти надання цієї послуги і зараз маємо Державний стандарт. Сенсорно-інтеграційний центр – сучасна назва, за якою стоїть домашній затишок. Є кімната усамітнення для дитини. Головним в цьому аспекті є безпека та приватність. Ми б дуже хотіли, щоб такі кімнати були в усіх поліклініках, адже і дітям, і батькам необхідно таке розвантаження», – підкреслила Світлана Демко.
Після символічного перерізання стрічки для присутніх на відкритті відбулась оглядова екскурсія територією Сенсорно-інтеграційного простору.
Варто зазначити, що Сенсорно-інтеграційний простір урізноманітнить розвиток та зайнятість дітей з ДЦП, аутизмом, синдромом Дауна, інтелектуальними, психічними та сенсорними порушеннями, підвищить довіру батьків до послуги, осучаснить умови праці фахівців. Для його створення закуплено будівельні матеріали, господарчим способом здійснено ремонтні роботи в приміщеннях площею 120 кв. м. Після завершення ремонту закуплені меблі в двох кімнатах, спеціальне обладнання та облаштовано кімнати сенсорної інтеграції, активного дозвілля та спілкування, м’яка кімната усамітнення, санітарно – гігієнічна кімната.