Останньої неділі червня в Україні відзначили День молоді.

А наприкінці травня в області розпочав свою діяльність Молодіжний Конгрес Вінниччини (далі - МКВ), «конгресменами» якого стали представники нещодавно створених в громадах молодіжних рад (далі МР). Тож ми поцікавилися у першого заступника голови Вінницької облдержадміністрації Наталі Заболотної, в чому актуальність цих структур, а також кому і для чого вони, зрештою, потрібні.

- На жаль, ми відчули, що в керівних органах громад питання молодіжної політики не є пріоритетними. Багато хто говорить, що це не на часі: мовляв, є багато нагальних проблем, а молоддю ми будемо займатися потім. Це неправильно, адже молодь – це основний ресурс громади, з ким і задля якого вона повинна працювати. Адже якщо громада відвернеться від молоді, через певний час постане питання про існування самої громади: молодь її залишить хай не за рік чи два, але за 5-10 запросто.

Щоб цього не сталося, молодь має відчувати себе частиною цієї громади. Адже молодь переважно оптимістична і максималістська, вона постійно ініціює нові ідеї, хоче щось змінити і зробити. Якщо її ігнорувати, вона шукатиме інше місце і можливості для самореалізації.

А як раз ініційоване зверху створення МКВ активувало керівництво 63 громад області створювати МР, як дорадчі органи. Для цього зібрались креативні ініціативні молоді люди, які будуть працювати з головами громад, депутатським корпусом і виконавчими органами влади. І від кожної МР делегували по одному представнику в МКВ. Тому він насправді буде відображати ідеї, бачення активної молоді з усіх громад області. Він слугуватиме обміну досвідом, ініціюванню певних рішень, донесення до влади думок молоді знизу…

До речі, згідно з положенням Кабміну голови МР є радниками голів громад. Все це має навернути громади до молоді. Бо думка, що, скажімо, дороги важливіші за молодь, може призвести в нікуди – гарні дороги будуть, а ходити та їздити по ним буде нікому.

- А чи є вже приклади практичної діяльності МР?

- Давайте згадувати. Немирівська МР подала підтриманий громадою проєкт створення молодіжного простору на конкурс «Бюджет громадських ініціатив» - зараз він перебуває на стадії затвердження кошторису. В планах на майбутнє - започаткування бізнес-школи, тренінги з графічного дизайну та фінансової грамотності. Ініціативою від МР також став захід, спрямований на сексуальну просвіту молоді.

 Жданівська МР знайшла інвестора для розширення молодіжного центру, який був створений у липні минулого року.

Жмеринська МР написала проєкт «Створення молодіжного центру Your Space» та перемогла у обласному конкурсі «Комфортні громади».

Команди Райгордської, Вапнярської, Студенянської, Брацлавської МР провели опитування щодо проблем та потреб молоді у своїх громадах задля того, аби їхня діяльність відповідала реальним запитам молоді.

МР Немирівської, Брацлавської, Тульчинської, Жмеринської громад, які працюють лише кілька місяців, змогли напрацювати проекти програм, пройти комісії та переконати депутатів у необхідності підтримки молоді в громадах. Саме завдяки їх роботі затверджено місцеві програми розвитку молодіжної політики у зазначених громадах.

Зауважте, що це неоцінений досвід для самих активістів МР і кадровий резерв для громад і держави в цілому.

- Наталя Михайлівна, але хто така молодь? Доки в Україні людина вважається молодою?

- Згідно з Законом України «Про основні засади молодіжної політики»  - це особи віком від 14 до 35 років, які є громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

- І скільки на Вінниччині молодих людей?

- За даними Державної служби статистики України станом на 01.01.2020 року в області проживає 421516 осіб віком від 14 до 35 років, що становить майже третину населення Вінниччини.

Але не забуваємо, що відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», дитиною є особа віком до 18 років (повноліття), а то й до 23 років, якщо вона здобуває вищу освіту.

- Не зовсім зрозуміло… Мене, як батька, цікавить, з якого віку молода людина має сама про себе дбати, сама на себе заробляти? Коли закінчується дитинство?

- Вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу, становить 16 років. Діти, які досягли 15-річного віку, можуть прийматися на роботу, що не завдає шкоди їх здоров’ю і навчанню, за згодою одного з батьків або особи, яка замінює батьків.

Для дітей до 16 років тривалість робочого часу обмежується відповідно до потреб їх розвитку та професійної підготовки. Час, витрачений дитиною за згодою власника або уповноваженого ним органу на професійну підготовку в межах встановленого законодавством робочого часу, зараховується як робочий.

Забороняється залучення дітей до важких і робіт з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також до підземних робіт та до праці понад встановлений законодавством скорочений робочий час…

А від себе додам, що гарний батько може допомагати і вже працюючій дитині старшого віку))

- Ну да. В тому числі, батьки мають подбати про житло для своїх дітей. Але не всі можуть. У попередньому номері «Соцінфо» ви розповіли про позитивні зрушення в забезпеченні житлом сиріт. А в цій газеті на розвороті є матеріал про державну програму «Доступна іпотека 7%», яка дозволяє молодим людям отримати відносно недороге житло. Але я ще минулого номеру забувся запитати у вас: до якого віку сироти претендують на житло за кошти держави?

- Раніше справді існувала верхня межа – 23 роки. Якщо сирота не отримала пільгове житло до 24 років, вона вибувала зі списків претендентів. Тому ми при першій нагоді спішили надати житло таким молодим людям. Але з першого квітня цього року законом цю несправедливість виправлено – тепер вікова межа відсутня.

- Яка ситуація на Вінниччині з працевлаштуванням молоді?

- За перший квартал 2021 року до обласної служби зайнятості звернулись та набули статусу безробітного 11,4 тисяч осіб віком до 35 років - 29% від загальної чисельності зареєстрованих безробітних. За цей час працевлаштовано 1,9 тисячі молодих людей - 23% від загальної кількості працевлаштованих безробітних громадян.

Найчастіше молоді люди працевлаштовувались на посади: менеджер (зі збуту, з постачання), агроном, медична сестра, бухгалтер, продавець (продовольчих, непродовольчих товарів), водій, тракторист, слюсар-ремонтник, робітник фермерського господарства, підсобний робітник. Середня заробітна плата у вакансіях – 7,1 тисяч гривень.

Тобто, хоча ситуація далека від ідеальної, при бажанні роботу знайти можна.

Як відомо, нині найбільші зарплати у кваліфікованих робітників. Протягом січня-квітня  цього року було організовано професійне навчання для 764 зареєстрованих безробітних віком до 35 років (22,5% від загальної кількості безробітних громадян, які проходили профнавчання) за спеціальностями: продавець, перукар, манікюрник, адміністратор, офісний службовець, електрогазозварник, водій автотранспортних засобів.

- Як держава зараз допомагає молодим батькам?

- Почнемо з послуги «єМалятко». Ще рік тому, для того щоб отримати всі необхідні послуги для малюка, батькам доводилося відвідувати 11 держустанов, бігати кабінетами, збирати та подавати близько 37 різних документів. А також власноруч заповнювати заяви та повертатися в установи по результат отримання послуги. У середньому це займало близько 10 днів. Тепер «єМалятко» надає можливість отримати всі послуги за однією електронною заявою онлайн на порталі «Дія» або з допомогою адміністратора в пологовому будинку, відділі ДРАЦС чи ЦНАП за 10-20 хвилин.

«єМалятко» включає в себе наступні послуги:  державна реєстрація народженої дитини; реєстрація місця проживання дитини; призначення допомоги при народженні дитини; реєстрація народженої дитини в електронній системі охорони здоров’я; видача посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї (за певних умов); реєстрація в демографічному реєстрі; визначення походження народження дитини (якщо батьки не перебувають у зареєстрованому шлюбі); реєстрація в державному реєстрі фізичних осіб-платників податків; визначення належності дитини до громадянства України.

На Вінниччині з початку 2021 року в частині призначення допомоги при народженні дитини послугою «єМалятко» скористались 1404 мешканця області, з них допомогу призначено 1364 особам, а це 40 % від загальної кількості народжених дітей.

- А який зараз розмір допомоги при народженні дитини?

- 41280 гривень. Вона надається одному з батьків дитини, чи опікуну, які постійно проживають разом з дитиною. Варто пам’ятати, що вона призначається за умови, що звернення надійшло не пізніше року після народження дитини. Одноразово виплачується 10320 гривень, ще по 860 гривень - протягом наступних 36 місяців.

Але йдемо далі. «Пакунок малюка» - набір речей для новонародженого вартістю 5763 гривень, який його родина отримує у пологовому будинку. Він надається додатково до грошової допомоги на народження дитини. Всі речі українського виробника, сучасні, унісекс (поділу на дівчаток та хлопчиків нема), гарної якості, приємних кольорів. У 2021 році вінничани отримали 1891 «пакунок малюка», але ця цифра, зрозуміло, щодня зростає.

- А можна замість «пакунку малюка» отримати гроші?

- Грошову компенсацію - 5763 тисяч гривень - сьогодні можна отримати у тому випадку, якщо протягом 30 днів з дня народження дитини з незалежних від отримувача причин (наприклад, відсутність у пологовому будинку) жінка не отримала натуральну допомогу. У 2021 році грошову компенсацію отримали 2324 вінничан. У 2020-му – 4971.

Вибирати – натуральну допомогу чи грошову компенсацію - можна буде з 1 липня 2021 року. Але ці гроші можна використати виключно на дитячі товари для немовляти, до того ж тільки у тих закладах торгівлі, які долучилися до реалізації проекту Мінсоцполітики. Зате ці кошти можна буде витратити не одразу, а протягом року.

- Наталя Михайлівна, а що краще батькам – «пакунок» чи гроші?

- Виходячи з власного досвіду, я б обирала саме «пакунок» - адже він економить час і сили молодих батьків, які отримують одразу необхідні для дитини речі, а не бігають по крамницях в їх пошуках. Але це моя особиста точка зору.

І ще пару слів за «Муніципальну няню». Це додаткова грошова допомога від уряду на догляд за дитиною до трьох років батькам та опікунам. Щомісяця сім’я отримує ще 1626 гривень на відшкодування послуги няні незалежно від того, ходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці. Вона може укласти договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років з «муніципальною нянею» та отримати додаткову допомогу на дитину.

Родичі дитини – наприклад, бабуся або дідусь –  теж можуть бути муніципальною нянею. Але для цього потрібно зареєструватися  фізичною особою- підприємцем або юридичною особою, яка надає послугу догляду за дітьми до трьох років. Це вигідно тим доглядачам, яким не вистачає страхового стажу до пенсії.

На Вінниччині компенсацію за послугу «Муніципальня няня» отримують 185 осіб. Загальна сума призначень становить 1641,7 тисяч гривень. У 2021 році вперше звернулося за послугою 26 вінничан, яким її призначено.

- І останнє питання. Наталя Михайлівна, про проблематику дітей з інвалідністю ми також багато говорили в травневому номері «Соцінфо». Ви особисто вже давно прагнете вивести таку молодь, скажімо так, в люди. Як ви гадаєте, вам це вдається?

- Наскільки це взагалі можливо, так. Принаймні, Вінниччина в цьому сенсі один з найбільш розвинутих регіонів України. У нас молоді люди, які мають інвалідність, беруть активну участь в обласних молодіжних заходах та програмах. Вони входять до складу Молодіжного Конгресу Вінниччини, про який ми говорили спочатку.

У 2019 році дівчина, яка пересувається на кріслі колісному, стала державним службовцем та працює в Департаменті соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації, що стало можливим завдяки тому, що приміщення Департаменту обладнане за стандартами доступності.

У Вінницькому обласному молодіжному центрі «Квадрат» також працює дівчина з інвалідністю, оскільки заклад також є абсолютно доступним.

Маємо позитивну практику проведення інклюзивних заходів:

«Школа самостійного життя» - навчання групи молодих людей на кріслах колісних принципам та навичкам самостійного життя, самообслуговування, продуктивного вирішення життєвих проблем.

«Душею створена краса» - розширення можливостей індивідуальної трудової діяльності, соціального підприємництва, організації власної справи серед людей з інвалідністю, розширення інклюзивного простору, формування позитивного сприйняття людей з інвалідністю.

«Регбі на візках» - можливість для людей з інвалідністю взяти участь у різних видах спорту, популяризація Параолімпійських видів спорту у Вінницькій області, привернення уваги до доступності закладів фізичної культури та спорту.

Другий рік поспіль Департаментом організовано надання соціальних послуг консультування осіб з інвалідністю з числа студентів закладів вищої освіти та учнів закладів професійної освіти із використанням механізму соціального замовлення…

Я можу говорити про це довго. Але зрозуміло, що тут у нас ще багато роботи, і вся соціальна галузь та громадський сектор продовжують працювати в цьому напрямку.