Трохи менше двох тисяч людей є постійними мешканцями обласних закладів психоневрологічного та геріатричного профілю на теренах Вінниччини. Їх доглядає приблизно така сама кількість працівників; і це вдвічі менше, ніж в розвинених країнах, де на одного клієнта припадає двоє доглядальників. Про те, як фахово надавати послуги клієнтам, і не розгубити спеціалістів, йдеться на семінарі-навчанні з красномовною назвою: «Поліпшення якості соціальних послуг в інституціях соціального захисту населення Вінницької області».

Заступник голови облдержалміністрації Наталя Заболотна вже декілька років поспіль прикладає максимум зусиль для того, щоб клієнти інтернатів почували себе повноцінними громадянами, котрі мають права та обов’язки. Ще будучи на посаді директора департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА, Наталя Михайлівна ввела за практику відвідування інтернатів без попереджень, і досі робить це часто та регулярно. Саме її зусиллями до того закриті й зашорені заклади почали відкривати суспільству, владі, громадському сектору проблеми своїх клієнтів. А це дозволило суттєво покращити становище наших особливих земляків (котрі не на стільки сильно, як багатьом здається, відрізняються від нас).

Але час не стоїть на місці. За сприяння та безпосередньої участі Наталі Заболотної, департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА відомий фахівець Руслан Імереллі (Всеукраїнська громадська організація осіб з інвалідністю - користувачів психіатричної допомоги «ЮЗЕР») проводить вищезазначений семінар-навчання для працівників обласних інтернатів. Він триватиме три місяці на базі обласної комунальної організації «Інформаційно-аналітичний центр з обслуговування закладів та установ соціального захисту населення».

Заняття передбачають три модулі (для керівників, соціальних працівників і медиків) та триватимуть протягом 3 місяців. Крім інтернатів до них долучатимуться й колективи 24 відділень стаціонарного догляду територіальних центрів соціального обслуговування та обласного центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень. Після завершення курсу слухачі отримають відповідний сертифікат, що засвідчує освоєння навичок «Поліпшення якості послуг в інституціях соціального захисту населення Вінницької області».

Під час стартового семінару Наталя Заболотна, зокрема, нагадала всім присутнім, що працівники соціальних установ безпосередньо зацікавлені в тому, щоб користувачам їх послуг було добре. Від того надавачі цих послуг лише виграють:

«…Можна, наприклад, встановлювати мультифункціональні ліжка, але якщо персонал не навчений, як з цим ліжком управлятися, то воно нікому не принесе користі… У світі, де стрімко все змінюється, незмінними залишаються права та свободи людей, які гарантовані Конституцією України. Наше завдання полягає в тому, щоб людям, які перебувають в інституціях соціального захисту області, усі ці права забезпечувати».

Володимир Данильчук