Робота в сфері соціального захисту, яка була сконцентрована на напрямках запобігання та протидії домашньому насильству, створення пілотного для України закладу «Барнахус», малих групових дитячих будинків та створення надавачів соціальних послуг в кожній громаді вже зараз дає свої результати, а в майбутньому докорінно змінить ситуацію щодо вирішення цих проблем.
- Наталя Михайлівна, як ви оцінюєте динаміку в соціальній сфері на Вінниччині в році, що минає. Нам є чим пишатися?
- Аякже! Цей рік був досить успішним.
- Ви можете розповісти про декілька найбільших досягнень стисло?
- Не просто обирати серед багатьох важливих справ та ще й стисло, але спробуємо. Почнемо з того, що в рамках Державної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі 8 громад Вінниччини отримали кошти з державного бюджету на створення мережі спеціалізованих служб підтримки.
Наразі в області завершуються ремонтно-будівельні роботи та облаштування приміщень, в яких будуть функціонувати 2 притулки, 5 консультативних служб первинного соціально-психологічного консультування, денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
Передбачено кошти Субвенції на придбання 3 автомобілів для мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
- Скільки коштів в рамках цієї Програми вже отримала Вінниччина?
- Загальна сума, яка надійшла в область становить 18,9 мільйонів гривень. Ці кошти розподілено для створення 11 спеціалізованих служб.
Йдемо далі. Саме на Вінниччині вперше в Україні в 2021 році розпочав роботу пілотний проєкт «Барнахус». Він спрямований на забезпечення фахового супроводу дитини, яка стала потерпілою чи свідком злочину, у кримінальному процесі. Приміщення Центру Барнахус обладнане таким чином, що гарантує безпеку дітей, а також осіб, які там перебувають.
- Правда, що в «Барнахусі» дитина не бачить і не чує слідчих, прокурорів і суддів?
- Так. Допити дітей проводяться за участі психолога, як посередника. У разі потреби сторони обвинувачення, захисту та інші учасники слідчої дії приймають участь у допиті, перебуваючи в залі судового засідання, або в режимі відеоконференції (за їх клопотанням) в технічній кімнаті Центру, та ставлять запитання дитині через психолога як посередника.
Причому психолог або лікар мають право заперечувати проти запитань - вони можуть бути відведені слідчим суддею, якщо їх формулювання не є дружнім до дитини. Можливе переформулювання питань. Психолог отримує питання до дитини через навушник чи планшет, або у перервах. Він ставить запитання дитині в зрозумілій їй формі з урахуванням її вікових та інших особливостей, а також обставин правопорушення.
Нещодавно, також, зробили ще один крок у розвитку захисту прав дітей на Вінниччині – відкрили перші малі групові будинки у нашій області. Це моя мрія ще з часів директора департаменту соціальної та молодіжної політики! І тепер вона здійснилась! Колись я побачила подібні будиночки у Польщі. Однак те, що вийшло у нас - навіть краще.
Модель таких будиночків полягає у створенні для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, у тому числі дітей з інвалідністю, умов проживання та виховання, наближених до сімейних.
На жаль, сьогодні у Вінницькій області 127 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування потребує влаштування до сімейних форм виховання: усиновлення, опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.
Працюючи над реалізацією права дитини з інвалідністю на сімейне оточення і розуміючи проблеми з цим пов’язані і виникла думка щодо впровадження роботи малих групових будинків як сучасної форми виховання наближеної до сімейної.
А четвертим досягненням, яке, мабуть, можна вважати головним, я б назвала створення на Вінниччині мережі надавачів соціальних послуг відповідно до нового адміністративно-територіального поділу області. Так, у 63-х громадах створено 7 центрів соціальних служб, 41 центр надання соціальних послуг, окрім того продовжують функціонувати 17 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Це не просто мережа, це платформа для подальшого системного розвитку соціальної сфери області
- Але це досягнення не лише поточного року – ви ж над цим активно працювали й раніше?
- Так. Але справу завершено саме в 2021-му. Наприклад, з 41 центру надання соціальних послуг 20 було створено у цьому році. Станом на перше грудня 2021 року штатна чисельність працівників Територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Центрів надання соціальних послуг та Центрів соціальних служб становить 2494 людини, з них 169 фахівців із соціальної роботи. Саме на них покладено обов’язок допомагати людям, що потрапили у складні життєві обставини.