Наталя Заболотна розповіла про соціальний захист учасників АТО/ООС, переселенців, жертв домашнього насильства та вразливих верств населення на обласному рівні.
Перший заступник голови обласної державної адміністрації охарактеризувала щойно прийняті обласні програми соціальної галузі Вінниччини на 2022-2026 роки.
- Наталя Михайлівна, хоча коло вашої відповідальності охоплює всю гуманітарну сферу Вінниччини (в тому числі, й охорону здоров’я, освіту, культуру, спорт), наше скромне видання в першу чергу цікавить соціальна галузь області. А з огляду на активне міжнародне обговорення останнім часом теми можливого загострення російсько-української війни, мабуть, можна припустити, що на нашому рівні чи найголовніше тут – турбота та захист наших захисників?
- Звісно. Але це стало найважливішим в нашій роботі не в останні місяці, а з самого початку війни на сході України, ще в 2014 році. Я так розумію, вас цікавить саме обласний рівень?
- Так.
- Тоді почнемо з найбільш актуального. Рішенням п’ятнадцятої сесії обласної Ради восьмого скликання від 24 грудня 2021 року № 298 прийнято Обласну цільову програму підтримки учасників бойових дій, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил на 2022-2026 роки. На виконання її заходів планується зосередити 138 мільйонів 488 тисяч гривень.
Реалізація заходів Програми сприятиме підтримці належного соціального, морально-психологічного стану учасників бойових дій, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил, забезпеченні потреб у соціальному обслуговуванні та психологічній підтримці.
В рамках Програми передбачено: оплату церемонії поховання загиблих і померлих воїнів; одноразову матеріальну допомогу травмованим чи скаліченим воїнам; компенсацію за навчання в вузах учасників АТО/ООС та їх дітей; щорічну допомогу дітям загиблих і померлих воїнів до Дня святого Миколая; фінансування соціальної адаптації та психологічної реабілітації учасників АТО/ООС та членів їх родин, в том числі загиблих чи померлих учасників бойових дій; оздоровлення та санаторно-курортне лікування дружин загиблих (померлих) учасників АТО/ООС разом з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку.
Вже в 2022 році на реалізацію цих заходів передбачено 23,9 мільйонів гривень, в тому числі безпосередньо з обласного бюджету 14 мільйонів 446,2 тисячі гривень. Зокрема на забезпечення компенсаційної виплати за перше навчання учасників бойових дій та їх дітей на контрактній формі навчання денного відділення вузів Вінниччини не залежно від форми власності закладу передбачено 8 мільйонів 688 тисяч. На здійснення почесної церемонії поховання осіб, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України 2 мільйони 977,2 тисячі гривень. На надання щорічної одноразової матеріальної допомоги членам сімей захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України - 1 мільйон 231 тисяча гривень. Тощо.
- А в наступні роки?
- 2023 рік – 25,8 мільйонів. 2024 – 27,6. 2025 – 29,5. 2026 рік – 31,5 мільйона гривень. Тобто, приблизно враховано інфляцію.
- А можна порівняти видатки Програми по пунктам між собою?
- Найбільша частина фінансування програми - 43,4% спрямована на компенсацію за навчання учасників АТО/ООС та їх дітей. Соціальна підтримка та заходи – 23%. Матеріальна допомога – 22%. Фінансова підтримка громадського сектору, який опікується учасниками АТО/ООС – 6%. Оздоровлення – 3,6%. Підвищення кваліфікації – 2%.
- А не таємниця, скільки на Вінниччині взагалі учасників АТО/ООС? І скільки їх загинуло?
- Ні, звичайно. Сьогодні в області з числа осіб, які безпосередньо брали участь в АТО/ ООС, статус учасника бойових дій отримали 19 229 осіб. Отримали інвалідність внаслідок війни 888 осіб. Загинув 251 військовослужбовець, а 526 членів їхніх сімей отримали статус «Члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни».
- І, можливо, дотична тема. Була інформація, що на Вінниччині внутрішньо переміщеним особам надаватимуть пільгові кредити на житло.
- Так. Це вже на черговій 16 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання депутати ухвалили рішення про доповнення «Комплексної регіональної програми пільгового довготермінового кредитування громадян, які потребують поліпшення житлових умов у Вінницькій області на 2018-2022 роки» додатком – «Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів внутрішньо перемішеним особам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла». Воно торкається громадян, на яких поширюється дія Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Планується фінансування з обласного, районних і бюджетів місцевого самоврядування.
До речі, наразі на Вінниччині налічується близько 4700 внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
- Але соціальна галузь не обмежується лише учасниками АТО/ООС і переселенцями. Які інші напрямки наразі пріоритетні на Вінниччині?
- Рішенням 15 сесії обласної Ради 8 скликання від 24 грудня 2021 року № 299 затверджено Обласну програму підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, попередження торгівлі людьми на період до 2026 року.
В результаті виконання заходів програми очікується: формування культури сім’ї, сімейних цінностей; забезпечення оптимальних умов для народження та повноцінного виховання дітей у сім’ї; зниження рівня соціального сирітства; підвищення рівня професійної компетентності працівників, які здійснюють соціальний супровід прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, патронатні сім’ї; створення дієвих механізмів допомоги та захисту осіб, які постраждали від домашнього насильства; забезпечення безпечним місцем перебування постраждалих осіб від домашнього насильства; надання допомоги дітям, постраждалим від домашнього насильства; підвищення рівня обізнаності населення щодо ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми; надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми особам; зміцнення спроможності інституційного механізму забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків; розроблення «гендерних портретів»; створення комплексної системи реагування на випадки дискримінації за ознакою статі, надання допомоги постраждалим від дискримінації на національному та місцевому рівнях і запобігання такій дискримінації, тощо.
- І скільки на це передбачається витратити коштів?
- Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, на 2022-2026 роки становить 14 мільйонів 801,1 тисячу гривень. У 2022-му на реалізацію заходів вищезазначеної програми з обласного бюджету передбачено кошти на загальну суму 1 мільйон 672,65 тисячі гривень. До прикладу, значна частина коштів у поточному році піде на фінансування заходів державної політики із забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків (265,5 тисяч) та заходів державної політики з питань сім'ї (мільйон 93,86 тисяч).
- Судячи з усього, 15 сесія облради 8 скликання відбулася під прапором соціальної сфери…
- Не тільки. Але з метою розвитку системи соціального захисту та надання соціальних послуг громадянам, які гостро потребують соціальної підтримки та матеріальної допомоги, на ній також було прийнято Цільову програму соціального захисту населення Вінницької області на 2022-2026 роки (рішення 15 сесії обласної Ради 8 скликання від 24 грудня 2021 року № 300).
Програма спрямована на: підвищення рівня життя вразливих та соціально незахищених верств населення шляхом їх соціальної підтримки; надання якісних соціальних послуг; створення безбар’єрного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; здійснення конкретних заходів, спрямованих на забезпечення права кожного громадянина на достатній життєвий рівень; надання адресної підтримки незахищеним верствам населення; залучення до співробітництва з органами виконавчої влади громадських організацій та благодійних фондів, діяльність яких має соціальну спрямованість.
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми на 2022-2026 роки становить 74 мільйони 253 тисячі гривень.
- В тому числі в поточному році?
- У 2022-му на реалізацію заходів вищезазначеної програми, з обласного бюджету передбачено кошти на загальну суму 8 мільйонів 431 тисяча гривень. Пріоритетними напрямками фінансування визначено: здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян на міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування (5 мільйонів 310 тисяч) – це, до речі, досить чутливе питання для учасників АТО/ООС; проведення різноманітних заходів (1 мільйон 330 тисяч); надання фінансової підтримки громадським об`єднанням ветеранів і осіб з інвалідністю, діяльність яких має соціальну спрямованість (1 мільйон 62 тисяч), тощо.
Хочу наголосити, що цільова програма соціального захисту населення Вінницької області на 2022-2026 роки доповнена новими заходами, спрямованими на реалізацію Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні та Регіонального плану заходів з реалізації конвенції ООН про права осіб з інвалідністю. Метою цих заходів є створення безперешкодного середовища для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині в реалізації своїх прав, отриманні послуг на рівні з іншими шляхом інтегрування фізичної, інформаційної, цифрової, соціальної та громадянської, економічної та освітньої безбар’єрності до всіх сфер державної політики.
- Наталя Михайлівна, наостанок, можливо, варто нагадати читачам, що в Україні, основні соціальні видатки все таки несе державний бюджет?
- Саме так. Але цими питаннями також повинні опікуватися й місцеві бюджети. При чому не лише обласний, але й бюджети територіальних громад, на рівні яких нині зосереджені значні фінансові ресурси.