До органів соціального захисту населення Вінниччини звернулося 528 осіб для відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня». Компенсація призначена 512 особам на 530 дітей на загальну суму 3 мільйони 206,18 тисяч гривень. Заступник директора Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Олександр Мельник розповів, як вінничанам скористатися послугую «Муніципальна няня»:

- Муніципальна няня - це будь-яка фізична особа-підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) або юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти,  з якою укладено угоду або договір про догляд за дитиною до трьох років. Тобто це няня надає послуги відповідно до договору, декларує свої доходи та платить податки. Тут не йде мова про доглядальниць, які беруть оплату готівкою та за домовленістю.

- Хто має право на послуги муніципальної няні?

- Батьки або опікуни дітей до трьох років, які уклали офіційну угоду з нянею. Не мають батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу та прийомні батьки, якщо вони вже отримують грошову допомогу від держави. Але компенсація за послуги няні не скасовує декретні виплати та відпустку з догляду за дитиною. Також залишаються інші соціальні пільги та виплати, які отримує родина. Органам соцзахисту надано право перевірити в державних реєстрах інформацію про няню.

- Коли і як необхідно подавати заяву на отримання компенсації по послузі «Муніципальна няня»?

- Протягом місяця після укладення договору із нянею. В договорі мають бути вказаними:  назва послуги; обсяг, умови та терміни надання; вартість; періодичність оплати; відповідальність сторін.

Заяву можна подати онлайн. Зареєструйтесь чи авторизуйтесь за посиланням https://e-nanny.ioc.gov.ua/. Заповніть дві заяви: про надання компенсації послуги «муніципальна няня» та перерахування коштів для компенсації. До заяви додайте: скановану копію договору між отримувачем послуги та муніципальною нянею; скановану копію підтвердження оплати муніципальній няні (чек, розрахункова квитанція, витяг з банківського рахунку); скановану копію свідоцтва про народження дитини; скановану копію документа, що посвідчує проживання на території України для іноземців та осіб без громадянства; під час встановлення опіки над дитиною необхідна сканована копія рішення районної держадміністрації чи виконавчого органу міської, районної, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду. Накладіть електронний підпис та відправте.

Якщо у вас немає електронного підпису, зверніться до будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів. Заповніть реєстраційну форму, свої паспортні дані та номер платника податків. Вартість послуги становить приблизно 200 гривень, але може відрізнятися в різних центрах сертифікації ключів. Перелік центрів – https://czo.gov.ua/ca-registry. Але користувачі «Приватбанку» можуть отримати електронний підпис безкоштовно в особистому онлайн кабінеті «Приват24» або у відділенні банку. ️Електронний ключ до підпису радимо зберігати на знімному носії, наприклад, флешці.

Можна подати заяву офлайн. Підготуйте ті самі документи та подайте їх до органу соціального захисту за місцем свого проживання або до Центру надання адміністративних послуг. Перерахуємо ще раз про всяк випадок: заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня»; заяву про перерахування коштів для компенсації із зазначенням банківського рахунку; копію договору між отримувачем послуги та муніципальною нянею; документи, що підтверджують оплату муніципальній няні (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунку); свідоцтво про народження дитини; паспорт отримувача компенсації послуги з місцем реєстрації; документ, що посвідчує проживання на території України для іноземця чи особи без громадянства; документ про присвоєння номера облікової картки платника податків (окрім людей, які офіційно повідомили контролюючому органу про відмову від номера платника податків через релігійні переконання та мають про це відмітку в паспорті); під час встановлення опіки над дитиною необхідна сканована копія рішення районної держадміністрації, виконавчого органу міської, районної, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду.

Документи розглядають протягом 10 робочих днів, потім погоджують виплату компенсації або відмовляють. Про рішення повідомляють упродовж трьох робочих днів після його ухвалення.

- Як саме виплачуються кошти?

Щоб отримати компенсацію, батькам чи опікунам щомісяця до 5 числа потрібно надавати місцевому підрозділу з питань соціального захисту населення в письмовій, електронній чи будь-якій іншій формі підтвердження оплати муніципальної няні. Виплати проводяться щомісяця на той рахунок, який був вказаний у пакеті документів. Якщо цього не зробити або надіслати чеки пізніше – держава не буде виплачувати компенсацію «муніципальної няні» за поточний місяць. Але виплати продовжаться із наступного місяця, якщо батьки вчасно подадуть документи, що підтверджують оплату послуг.

Компенсацію виплачують за період, на який було укладено договір із муніципальною нянею. Якщо договір розривають достроково, батьки зобов’язані повідомити про це у відділення УСЗН протягом одного робочого дня. ️Виплата компенсації також припиняється у разі переїзду батьків, або якщо няня завершує свою діяльність.

- І нарешті: який розмір компенсації «муніципальній няні»?

- Сума відшкодування залежить тільки від розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років. Станом на 1 липня 2020 року сума відшкодування становить 1779  гривень (на місяць). ️Якщо прожитковий мінімум зростатиме – збільшуватиметься і розмір компенсації.