Раніше директор Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації Наталя Заболотна публічно виступила проти скорочення працівників районних управлінь праці і соціального захисту населення Вінниччини. Адже зменшення кількості фахівців, котрих і так бракує, неминуче погіршить якість обслуговування населення. Ця позиція знайшла підтримку голови облдержадміністрації Владислава Скальського.

Одначе рішення приймає уряд. На даний момент Кабмін частково прислухався до регіонів, зменшивши нормативи скорочення соціальних працівників в районних управліннях приблизно вдвічі. Пояснює Наталя Заболотна:

«Попередніми розпорядженнями керівників районних державних адміністрацій планувалося скоротити 128 штатних одиниць. Сьогодні відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України Вінницькій області доведено скорочення 59 штатних одиниць та 17 вакантних посад – тобто разом ми виходимо на скорочення 76 посад».

Оскільки на Вінниччині 27 районів, кожен з них в середньому втрачає по два «живих» соціальних працівника і три посади. Але боротьба за решту посад все ще триває - вже на місцевому рівні, де нові штати РУПСЗН формують районні державні адміністрації. Продовжує Наталя Заболотна:

«Я дякую за підтримку голові ОДА Владиславу Скальському: головам РДА направлено лист ОДА, яким надана рекомендована структура, де зазначено кількість осіб, котрі мають залишатися, в тому числі, в РУПСЗН. Водночас я мушу довести до відома Владислава Володимировича, що є райони, які не враховують ці рекомендації ОДА. Але, оскільки вони мають подати свої розпорядження зі штатними розписами на підпис в ОДА, керівник її апарату запевнив мене, що якщо в таких розпорядженнях не будуть витримані умови ОДА, то їх повертатимуть без погодження».

Хоча, повторимося, скорочення все ж таки буде.

Голова ОДА Владислав Скальський пояснив ситуацію децентралізацією: поступово всі функції РДА і взагалі районів на себе візьмуть об’єднані територіальні громади. І хоча цей процес з об’єктивних причин буде складним і для багатьох неприємним, альтернативи йому нема: в кінцевому підсумку ОТГ мають мати прямі бюджетні стосунки з державою. Тобто райони, як посередники, в ідеалі взагалі непотрібні (а області?..)

При цьому залишається не до кінця зрозумілим, як саме і коли ОТГ зможуть взяти на себе функції РУПСЗН. Але в будь якому випадку ОТГ для цього будуть потрібні соціальні працівники, причому навряд чи в меншій кількості, ніж їх є зараз в районах…

Володимир Данильчук